| Cehin13 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi. Eu am 12 ani, in toamna fac 13, am 1.63 si 50 de kg. Intrebarea mea este, care ar fi greutatea ideala pentru varsta mea avand in vedere si inaltimea pe care o am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Eşti perfectă aşa cum eşti acum. Ar trebui să ai 53 de kilograme, pentru că greutatea unei fete se calculează astfel:
(1), 63 - 10= 53

3 răspunsuri:
| anamaria06 a răspuns:

Intre 49 si 58kg. esti foarte bine la greutatea pe care o ai acum

| Alecssa a răspuns:

Depinde de tine... Este bine sa ai cu 10 kilograme mai putin decat inaltimea, iar tu ai 13 ceea ce e foarte bine, dar depinde daca tu esti multumita de aspectul tau sau nu, atunci ajungi sa ai o "greutate ideala". Dar esti foarte bine asa cum esti ^_^