| EnourmousLove0909 a întrebat:

am 14 ani si am 39-40 kilograme... ma simt atat de diferita fata de celelalte fete. adica, nici menstruatia nu mi-a venit, pe cand lor da. ma simt ca si cum eu nu sunt fata. adica, ma simt diferita fata de ele. cand le privesc pe ele, apoi ma uit la mine, ma vad atat de anormala. sad decat sa traiesc asa, mai bine imi iau viata. sunt normala sau nu (priviind kilogramele, si lipsa menstruatiei)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Ești de-a dreptul ridicolă, scuză-mă.
Cum poți să scrii astfel de inepții? Chiar nu-și au rostul.
În primul rând, mai informează-te.
http://www.calmens.ro/menstruatia.php
*al doilea paragraf.
În al doilea rând,te rog,nu mai folosi așa ușor astfel de cuvinte:'' decat sa traiesc asa, mai bine imi iau viata''.
Să fim serioși,sunt alții în situații cu adevărat oribile, ăia să se plângă, nu tu.

*app, nu știu de ce, dar cred că nu ai tocmai un 1m90, deci ai putea avea chiar o greutate ideală pentru înălțimea ta.

| EnourmousLove0909 explică (pentru Northern):

Mda. spui bine ce zici. dar ele sunt rautacioase, si din cauza lor ajung sa spun astfel de ..nu stiu. exagerari. dar mersi mult.

| Northern a răspuns (pentru EnourmousLove0909):

Domnișoarele răutăcioase cu tine să-și cumpere o viața și să o lase pe a ta în pace.Nu de alta, dar e ca și cum ți-ai bate joc de o persoană care are ochi căprui, dacă înțelegi ce vreau să spun.
Nu la mai băga în seamă.

| EnourmousLove0909 explică (pentru Northern):

Da, inteleg. iti multumesc mult

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ai si de ce sa te simti diferita pentru ca esti bine pentru varsta ta, menstruatia pana la 15 ani inca are timp sa iti vina, esti perfect normala

| positivity a răspuns:

Tu vorbești drăguță?
Am o prietenă care are 30 de kilograme, la aproape 15 ani. Mănâncă dar nu se îngrașă! Facem glume pe seama asta, nu o las să se simtă prost dintr-un motiv atât de stupid!
Ai 14 ani. Eu nu văd nimic anormal la tine, serios acum! Ai timp să-ți vină menstruația, însă dacă nu te simți bine în corpul tău, poți consulta un doctor care îți va spune probabil aceleași lucruri ca mine!
Păcat, ești doar altă persoană normală în această lume!

| andrei1237 a răspuns:

Nu este bine cum gandesti.Probleme cu greutatea au multi si nu iti face griji si menstruatia iti va veni in scurt timp.Gandeste mai pozitiv, ai viitorul in fata.

| MiruD a răspuns:

Doamnee. Nu-mi vine sa cred ce citesc.
Esti perfect normala. Nu ai nimic. De ce crezi tu ca esti cu vreo ceva diferita? Doar ca nu ai menstruatie? Eu zic sa te bucuri ca nu ti-a venit inca de la varsta asta. Multe fete isi doresc sa nu aiba, si tu vrei sa iti vina?
Si cu kg, te poti ingrasa un pic. Stai linistita. Nu te mai simti complexata, nu ai de ce. Fiecare e special in felul sau.

| EnourmousLove0909 explică (pentru MiruD):

Dar nu e normal... la 14 ani fara menstruatie, si doar 39-40 kg? e oribil...

| MiruD a răspuns (pentru EnourmousLove0909):

Nu mai gandi asa. Iti faci singura rau. Eu zic sa te linistesti. O sa iti vina si menstruatia la timpul ei.

| Florinaa123 a răspuns:

Stai linistitaa! Crede ma ca multe fete si ar dori greutatea ta si sa nu aiba menstruatie. E un lucru urat si nu trebuie sa fii suparata pentru ca nu ti a venit inca. O sa vina la timpul ei si o sa te saturi. Te asigur eu. laughing