| Ecaterinuta335 a întrebat:

Am 14 ani si sunt fata. De cam 2 săptămâni ma tot doare (când respir mai ales) in partea stângă a abdomenului, chiar sub coaste. Am căutat pe net si am aflat ca e splina acolo. Nu inteleg de ce ma doare. Mi se pare ca e cam tare in partea aceea, fata de partea stângă, si ca e putin de tot scos in relief. Dar nu sunt sigura daca e asa.
Si ma doare mai ales la palpare si respirat.
Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BlankWhite a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la doctorul de familie, el e singurul care isi poate da cu parerea.

| Alexuta921 a răspuns:

O fi din cauza si caldurii si ca bei multa apa in perioada asta si faci efort. Incearca sa numai bei apa in timp ce mergi, si cand simti ca ti-e sete bea putina apa rece, eu asa imi revin.
Daca durerea persista mergi la doctor, el va sti cu siguranta ce sa-ti spuna.
Sanatate!

| anakittyy a răspuns:

In primul si primul rand anuntati parinti si mergeti impreuna la medic, nu e de glumit.Da, e splina dar e indicat sa mergi la.medic sa nu fie ceva mai grav.

| Ecaterinuta335 explică (pentru anakittyy):

Mama a spus ca azi mergem.

| Ecaterinuta335 explică (pentru anakittyy):

Azi nu am mai mers la doctor si ma doare mai tare, si se vede ca e destul de umflat si tare. Cred ca este splina marita...

| Ecaterinuta335 explică (pentru anakittyy):

Se pare ca am nisip la rinichi si gaze.