| Ela520 a întrebat:

Buna,am 15 ani,nu fumez,nu am in familie nici un fumator,si nici o persoana blonava cu vre-o boala grava,dar am o problema care ma sperie foarte mult mult,
de citeva luni, am dureri in piept.n-u le am periodit le am o data in citeva saptamini,si in plus in fiecare dimineata scuip ceva galben-verzui,n-u stiu ce sa mai gindesc, poate e vreo raceala ca am stat nu demult in spital cu raceala la rinichi, va rog sa ma ajutati cu vre-un sfathappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poti sa ai o raceala la plamani.Nu mai sta pentru ca se va agrava.

| fabiola a răspuns:

De tusit, tusesti?

| Ela520 explică (pentru fabiola):

Nu,nu tusesc,

| mona a răspuns:

Du-te la medic sa nu fie problema la rinichi

| Empathizer a răspuns:

Pare sa fie o bronsita cronica, dar e important sa depistezi cauza. Mergi la medic, ca sa poata exclude o tuberculoza sau sa o trateze, daca e cazul. Oricum ar fi, tuberculoza sau nu, ai nevoie de investigatii si tratament medical.

| Ela520 explică (pentru Empathizer):

Nu stiu ce sa mai cred,sa fie oare turbeculoza,nu stiu,e imposibil, nu vad nici o cauza de la care ar putea fi, familia imi e perfect sanatoasa, nici rude nu am cu asa boli, voi face in zilele urmatoare o investigatie la plamini si am sa vad:-(

| Empathizer a răspuns (pentru Ela520):

Ai nevoie de un consult medical si de o radiografie pulmonara pentru a afla exact ce ai. Nu e neaparat tuberculoza, dar ai nevoie de un diagnostic pentru a te putea trata corect.

| eliaclodia a răspuns:

Ce este aia raceala la rinichi?

| Ela520 explică:

Am uitat sa mentionez ca ma si dureri in spatesad

| Ela520 explică:

De-acu am inceput sa am senzatii de sufocare,si simt cum numi ajunge aer in piept,cred ca e ceba de la stomac cum ar fi vreo gastrita,caci am amaraciune in git si mi se pune ceva galben pe limba, la inceputul tuturol acestor simptome aveam dureri si arsuri on stomac ce mai amoi sau transformat in dureri in piept, sper ss nu fie ceva la plamini:-( si sa fie totul ok, am fost astazi la medicul de famie si mi-a zis cai de la stomac, peste trei zile ma duc sa fac o investigatie, sa ma jute D-mnezeu sa iasa totul cu bine...