| ellabella1 a întrebat:

am 15 ani si 1.60(sunt fata)
nu demult am inceput sa practic baschetul.cam cit credeti ca o sa ma inalt intr-un an? as dori sa ajung la 1.65
ce parere aveti voi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dienuka a răspuns:

Nu se poate detrmina exact cati cm poti creste in inaltime datorita unui sport. Ajuta intr-adevar la dezvoltarea armonioasa a corpului, atat in ceea ce priveste inaltimea, cat si in ceea ce priveste musculatura. Este si un factor genetic pana la urma. Oricum ai doar 15 ani, sansele sa mai cresti sunt, fetele putand sa se dezvolte in inaltime pana la varsta de 18 ani +/- 1 an.
Sanatate si succes happy

| thealchemist a răspuns:

Cine ti-a spus ca ai sa cresti de la baschet te-a mintit.

| MaDaMadalina18 a răspuns:

Buna!

Eu din cls a 5 pana in a 7 am facut baschet (rezultatul a fost urmatorul; de la aprox 1. 60 la sfarsitul cls a 8 la 1. 70)

Cred ca o sa poti sa te inalti cat vrei, dar depinde si de corpul tau, cum vrea sa evolueze!happy

| BostonCeltics a răspuns:

Baschetul nu ajuta la cresterea inaltimii decat foarte putin