| K2S13 a întrebat:

Buna! am 15 ani si am fost la un medic stomatolog,care mi-a identificat cateva carii,, de inceput" si a spus ca trebuie rezolvate.
Nu stiu ce sa fac,trebuie neaparat sa-mi gauresc dintii pentru o carie, mai ales ca am doar 15 ani, sunt doar un copil.Nu mai este alt tratament? Mi se pare foarte dura aceasta solutie.
Ce mi-ati recomanda sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Nu. alta solutie e sa le lasi sa-ti afecteze dintii. ti-am explicat ce se intampla cu ele netratate, deci nu o sa ma repet.

din ce ai scris tu nu reiese ce sex ai.
imi cer scuze daca am presupus gresit, cumva crezand ca fetele sunt mai speriate de doctori si proceduri, uitand ca de fapt pentru un barbat si o raceala e o boala care ii face sa se simta si sa se comporte ca si cum ar fi pe patul de moarte.

si eu am avut dinti care aveau cate o mica carie pe ei, dar la mine au inceput sa apara mult mai tarziu. eu i-am tratat(cariile erau minuscule, dar le-am indepartat).

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu exista alta solutie, decar ca acea carie trebuie indepartata.
Stai linistita! Polizeaza putin locul, iti pune plomba.
Te pup!

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Scumpo, intrii pe mess?

| SunnyDay88 a răspuns:

Caria trebuie indepartata. stai linistita nu vei ramane cu dintii ciobiti.

daca nu o indepartezi ea va continua sa-ti strice de tot dintele pana va ajunge la radacina si atunci ai sa te duci la medic sa te rogi de el sa ti le scoata.

fii mai atenta la igiena gurii. vb ta ai abia 15 ani si sa ai dintii plini de carii, clar inseamna ca faci ceva rau.

pana una alta de carii trebuie sa scapi!

| Azµre a răspuns (pentru SunnyDay88):

Păi dacă mănâncă toate căcaturile de aceea face carii în gură...

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Azµre):

Se vede ca e prea dimineata pentru mine, nu am coerenta in exprimare... o sa revin mai tarziu...

| Azµre a răspuns (pentru SunnyDay88):

Da pe ăla cu colții nu l-ai văzut nițel mai sus?
Că a avut aparat dentar și acu a dat de doi colți în gură și nu știe ce e cu ei, s-a speriat...

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Azµre):

laughing nu n-am vazut.

| K2S13 explică (pentru SunnyDay88):

In primul rand nu am dintii plini de carii.Doar cativa sunt afectati, fiind intr-un stadiu de inceput, caria aproape ca nu se observa.
In al doilea rand sunt baiat, nu stiu de ce te exprimi in scris ca si cum as fi fata.Din tot ce am scris mai sus reiese ca sunt fata?
P.S:Imi poti spune ce ar trebui sa fac? Alte solutii decat sa-mi pun plomba si apropo tu nu ai avut carii in viata ta?

| K2S13 explică (pentru Azµre):

Din ce exprimare ai reiese ca esti un simplu idiot care sta pe TPU si da raspunsuri de tot cacatul, sa ma scuzi.Imi place ca ai folosit diacriticele corect.
In concluzie, nu mai judeca oamenii dupa cum vrei tu si cred ca si tu ai nevoie de un control la un medic stomatolog.

| Azµre a răspuns (pentru K2S13):

Prietene ai 15 ani și ție frică de o carie, vrei să o tratezi bine nu vrei iar bine, iar pentru cultura ta generală toate căcaturile din comerț cu aditivi și chimicale distrug smațul dinților. Să nu îmi spu tu mie că nu bei sucuri fie ele acidulate sau neacidulate sau că nu mănânci dulciuri?
Așa că pune mâna și mergi la medic, dacă nu mă crezi întreabă-l degeaba te speli pe dinți de 100 de ori pe zi dacă mănânci toate rahaturile din comerț.
Și nu mă face pe mine idiot că nu ești de-o seamă cu mine. vrei să accepți sfatul fetei care ți-a răspuns SunnyDay88 sau nu.
Alte remedii nu există decât curățare și plombare!

| SunnyDay88 a răspuns (pentru K2S13):

Nu. alta solutie e sa le lasi sa-ti afecteze dintii. ti-am explicat ce se intampla cu ele netratate, deci nu o sa ma repet.

din ce ai scris tu nu reiese ce sex ai.
imi cer scuze daca am presupus gresit, cumva crezand ca fetele sunt mai speriate de doctori si proceduri, uitand ca de fapt pentru un barbat si o raceala e o boala care ii face sa se simta si sa se comporte ca si cum ar fi pe patul de moarte.

si eu am avut dinti care aveau cate o mica carie pe ei, dar la mine au inceput sa apara mult mai tarziu. eu i-am tratat(cariile erau minuscule, dar le-am indepartat).

| K2S13 explică:

Va multumesc amandurora:SunnyDay88 si Azµre pentru sfaturile date si o sa tin cont de acestea, adica o sa ma duc sa-mi tratez cariile minuscule pe care le am.