| JuSTmEasap a întrebat:

Buna happy
Am 15 ani si de ceva vreme simt un discomfort in zona genitala.Secretia vaginala are o culoare ciudata, un miros neplacut si e abundenta, am mancarimi, uneori dupa ce urinez ma ustura si am dureri abdominale puternice.Nu mi-am inceput viata sexuala.Ar putea fi candidoza? Am auzit ca poate aparea si la virgine.Si daca e, ar trebui sa merg la ginecolog? La ce ar trebui sa ma astept?
Multumesc anticipat :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Cam orice infectie din sfera genitala poate sa apara si inainte sa-ti incepi viata sexuala.
Candidoza sau o infectie genito-urinara. Ar fi bine sa mergi la un ginecolog pentru ca netratata are mai mari sanse sa se agraveze decat sa se vindece de la sine. Ar trebui sa te astepti la un consult ginecologic si un tratament cu antibiotice sau antimicotice atat orale cat si locale/vaginale sub forma de crema sau ovule, depinde. Dar medicul o sa-ti dea ce considera el ca e mai potrivit pentru afectiunea ta.

1 răspuns:
| kad444 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa mergi la ginecolog. Poate fii din cauza menstruatiei.
Eu zic ca ar fi bine sa faci un dus in fiecare seara iar dupa sa de dai in zona respectiva ori cu ulei de masline ori cu crema de galbenele.Iar pentru durerea abdominala incearca sa tii permanent sosete in picioare si o vesta in spate.Te poti raci foarte usor la ovare.Incearca fi o frectie usoara cu ulei de masline.
La mine merge.