| Shеili a întrebat:

Intrebarea mea nu este la aceasta categorie, dar totusi.De ce am scurgeri vaginala fara culoare si abundenta cu un miros neplacut,ma ud repede si foloses absorbante, dar nu-mi plac. Multumesc anicipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi la medicul ginecolog, posibil o infecție.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ună!
Secreţia vaginală este ceva normal şi necesar pentru buna funcţionare a vaginului. Este necesară pentru mucoasa vaginală care trebuie să rămână umedă, secreţia împiedică uscarea vaginului. O creştere normală a volumului secreţiei apare în perioada ovulaţiei, poate fi cauza stresului zilnic sau a tratamentelor hormonale.
Secreţia normală este transparentă, moale sau cremoasă şi are un miros vag care poate fi descris ca dulce sau "de săpun". Dacă intră în contact cu lenjeria intimă şi este expusă la aer, secreţia se poate întări, dar şi acest lucru este normal, datorită procesului de oxidare. Singurul lucru la care ar trebui să fii atentă este o secreţie însoţită de mâncarime, iritaţie, o secreţie urât mirositoare, colorată anormal, pentru ca aceasta ar putea fi semnul unei infecţii şi ar constitui un motiv pentru a merge la medicul ginecolog.
Pentru a absorbi această secreţie, pentru a-ţi păstra lenjeria curată şi pentru un sentiment de prospeţime, poţi purta un absorbant zilnic. Le poţi încerca pe cele de la Discreet, care sunt foarte subţiri.
O secreţie vaginală anormală conţine sânge atunci când nu ai menstruaţie, este mai groasă, din punct de vedere a consistenţei, este mai albă decât de obicei sau are o culoare galben-verzuie, are un miros neplăcut şi/sau îţi provoacă mâncărimi sau usturime. Totuşi, dacă observi vreo schimbare de orice fel în legătură cu secreţia vaginală, adresează-te medicului ginecolog.
Te pup!

| Sarius1994 a răspuns:

Poate ai Candidoza vaginala
daca ai simptomele astea
senzatia de mancarime vaginala si a tesuturilor din jur
durere in timpul actului sexual
durere sau arsura la urinat
roseata sau umflarea vulvei
scurgeri vaginale groase, de culoare alba cu textura asemanatoare a branzei de vaci

| Shеili explică (pentru Sarius1994):

Nu am nimic din simptomele care le-ai enumerat, nu ma maninca nimic, si nici nu am viata sexuala.Pur si simplu am scurgeri fara culoare, lichid ca apa.