| warriorgirl a întrebat:

am 15 ani si nu ma ingras deloc...se spune daca am menstruatie ma ingras dar nu e asa bine nu am de mult timp dar am am luat vitamine. dar nu ajuta.mananc destul zic eu spuneti-mi ce sa faccrying?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Sa ai rabdare! Acum este perioada in care organismul vostru sufera serioase modificari datorita cresterii rapide.
Daca ti-ai facut analizele la medicul de familie(inclusiv analiza coproparazitologica a scaunului) si totul este in regula nu iti ramane decat sa ai rabdare.
In legatura cu alimentatia trebuie sa ai trei mese principale pe zi si doua gustari.
De asemenea trebuie sa faci sport regulat pentru ca ti se tonifica musculatura, iti creste pofta de mancare si iti intareste sistemul imunitar.
Menstruatia nu are legatura cu ingrasatul.Ca vitamine iti recomand Eurovita multivital. Cere si parerea medicului tau de familie!

2 răspunsuri:
| Gabriela_4609 a răspuns:

Faptul ca menstruatia intarzie este un lucru normal, avand in vedere varsta ta.Iar daca vrei sa te ingrasi nu trebuie decat sa mananci bine, sanatos si sa ai rabdare. Succes!

| orion a răspuns:

Mai asteapta. sau mergi la un nutritionist :*