| Ioana184 a întrebat:

Buna,am 15 ani și o înălțime de 1.60 și aș vrea să mai cresc minim 10 centimetri, ce ar trebui sa fac? Mai e vreo șansa să mă înalț?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa uns port care sa-ti stimuleze hormoniid e crestere: volei, handbal, baschet, inot. dar lucrat intens minim 2-3 ori pe saptamana, ca nu prea ai timp mult, sa mai cresti, fiindca cresterea la fete se incheie in jur de 16-17 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fetele nu cresc pana la 20 de ani, deoarece pubertate la fete incepe devreme pe la 13 ani si se incheie la 16-17
Pe cand la baieti incepe pe la 15 si se incheie pe la 18-20 de ani/

| sierra1 a răspuns:

"înălțime de 1.60 și aș vrea să mai cresc... ce ar trebui sa fac?"

nimic, natura iși urmează cursul, incă vreo 2-3 ani mai crești

| JicaContra a răspuns:

DA
eu m-am inaltat la 18, si pana atunci eram destul de scund!
baietii cresc si pana la 22-23 de ani

| JulyDreams a răspuns:

Daca ai un prof de sport bun, poti sa il intrebi si pe el. Sunt exercitii simple de extensie, care ajuta daca le faci mereu.
Un sport care te inalta e si inotul. Decomprima coloana, articulatiile. E bine sa eviti totusi sportul de performanta in perioada de crestere, se spune ca afecteaza negativ cresterea (aici un doctor de medicina sportiva poate explica mai bine).
Conteaza si inaltimea parintilor tai. Nu ii poti depasi prea mult.

| Jackpot2 a răspuns:

Gimnastica ar fi bine sa faci. Mai crești pana pe la vreo 20 de ani!