| MyFavoriteAvatar a întrebat:

Am 15 ani, sunt baiat, 1, 65 inaltime si 56 de kg.Imi puteti face un orar cu ce ar trebui sa mananc intr-o zi obisnuita? De exemplu:Luni 8:00-12:00-mananci ...12:00-18:00 mananci... Vreau sa slabesc un pic, ma duc si la alergare imediat, alerg cam 4km si mai fac abdomene, practic fac sala, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu te complici cu un anumit tip de mancare la o anumita ora,ci doar sa adopti o alimentatie sanatoasa si echilibrata si sa ai o activitate fizica constanta.Din punct de vedere al activitatii fizice, nu vreau decat sa aduc anumite completari: abdomenele nu vor aduce rezultate decat in aceasta zona si pentru rezultate foarte bune ar fi bine sa le combini cu urmatorul exercitiu, pentru partea inferioara a abdomenului: http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related,abdomenele fiind pentru partea superioara a acestuia.Incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 150. Fa-le o data la doua zile,nu zilnic,pentru a evita febra musculara si intinderile musculare(acelasi program e recomandat si in cazul abdomenelor, iar ca numar, 70-80, poate chiar ceva mai mult daca consideri ca e nevoie).
Din punct de vedere al alimentatiei,elimina din aceasta produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte,alune sau fistic. Poti consuma si paine, fiind baza unei alimentatii corespunzatoare, atat timp cat o consumi in cantitati potrivite.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara). Succes.

3 răspunsuri:
| DrMaybe a răspuns:

Hmm.1.65 - 56kg. Si vrei sa slabesti? Eu zic sa ramai asa ori sa mai iesi cateva kg. Nu o sa observe nimeni. Mai bine i-ti modifici stilu de viata printr-o alimentatie sanatoasa si echilibrata. De curiozitate. fumezi?

| RedGuy a răspuns:

Ai 1,65 si 56 kg si vrei sa slabesti? Eu ti-as recomanda sa mananci de 3 ori pe zi sanatos si sa te apuci de un sport, sporturile iti formeaza corpul.

| yekto a răspuns:

La 15 ani, 1.65/56 kg nu trebuie sa iti faci griji dar nici sala prea mult (sa nu te gandesti la performanta). sala la care mergi ar trebui sa aiba un instructor pe acolo care ar fi mai in masura sa te indrume in functie de ce anume faci acolo.
important e sa ai un regim diversificat si sa consulti un medic care are timp sa te asculte. este o varsta la care corpul tau sufera multe modificari si daca acum te bucuri de un look ok e important sa nu plangi in viitor. ia in calcul ca mai ai cam 50-70 ani de viata si multe lucruri fumoase abia urmeaza (lucruri ce pana acum nu le puteai face sau nici nu ai idee ca ele exista)