| Bianca777 a întrebat:

Am 16 ani, nu mi-am inceput viata sexuala. Tin sa mentionez asta deoarece nu pot avea boli cu transmitere sexuala. De aseara am inceput sa simt un disconfort in zona intima dar nu l-am prea bagat in seama. Azi dimineata durerea a devenit destul de nasoala asa ca m-am uitat sa vad daca e ceva acolo si am vazut ca interiorul labiei mari este umflat si rosu, pe o portiune, nu toata labia. Este cumva in drept cu clitorisul acea umflatura si zona e rosie tare. La atingere e super dureros. Nu stiu cum sa explic, parca ar fi umflat acel tesut de sub piele in zona aceea. Nu stiu ce sa fac, i-am spus mamei mele dar nu putem merge la doctor acum. Eu sper sa treaca de la sine, dar e foarte dureros. Nu stiu daca are legatura dar am si o durere de cap. Va rog, niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil se formeaza un furuncul si este intr-un loc foarte neplacut.
Intreaba-ti parintii daca au crema "Hemorzon" (sau alta crema ce contine tetraciclina) si da subtire peste zona in cauza (dupa ce te-ai spalat cu apa calduta si sapun si s-a uscat pielea).
Daca n-aveti acasa crema, cumpara de la farmacie (costa doar 10-15 lei).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiind ceva urgent trebuie sa te vada ginecologul si eventual o ecografie, roaga o pe mama ta sa te duca la medic daca te doare, durerea de cap nu are legatură cu labiile, sanatate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai un coș, sau ai umblat tu pe acolo si te ai infectat.

| sierra1 a răspuns:

"interiorul labiei mari este umflat si rosu, ...Va rog, niste sfaturi?"

Bia mamă, tot la medic e de mers (acum sau peste 1 săpt)

| Bianca777 explică (pentru sierra1):

Stiu, dar nu pot sa merg la ai mei si sa ii tot bat la cap, ce sa le spun, duceti-ma la urgente? Pentru atat? Problema e ca ma doare deja foarte rau si nu stiu ce sa fac

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inflamatie/ciuperca/bacterie mama ei de treaba. Nu are legatura cu viata sexuala. Ar fi cazul de mers la medic, nu poti astepta pana trece nebunia cu covidul, ca sigur nu se termina saptamana viitoare, din pacate. Curaj si multa sanatate!