| Girly97 a întrebat:

M-am nascut cu strabism (tratat prin operatie) si astigmatism miopic (-2.50 la stang, -3.25 la drept). Am aflat pe Internet ca in septembrie 2010 un grup de cercetatori din Marea Britanie au descoperit gena care provoaca miopia si au demonstrat ca acest defect al ochiului este ereditar, NU pe parcursul vietii. Ne-au promis ca in maxim 10 ani vor inventa pastile sau picaturi de ochi care o vor vindeca si putem scapa de ochelari odata si pentru totdeauna. As vrea si eu sa stiu, cam de la 6-7 ani port ochelari non-stop si ii dau jos numai cand dorm. Dupa ce scap de ei, cum ma voi simti? Va trebui sa ma obisnuiesc sa nu port ochelari? Ce pot face daca ma deranjeaza prea mult schimbarea? Adaptarea fara ochelari este la fel de grea ca cea cu ochelari? Intreb DOAR persoanele care au scapat de ochelari de ceva timp din motive medicale!
Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Portul ochelarilor nu creeaza o stare de dependenta!(asa cum este ea cunoscuta la alcoolici, spre exemplu ) ---cel mult, genereaza automatismul de ai pune pe nas, dar si acest automatism dispare imediat dupa ce constati, in caz de vindecare, ca ochelarii sunt nefolositori.

| Arkadian93 a răspuns:

Ceau, nu te speria si nici nu iti face griji in momentul in care ai sa scapi de ochelari e ca si cum ai scapa de pampersi (desigur poate ca nu iti mai aduci aminte) pentru ca e o schimbare pe care se produce ca si cum nu ar fi, nici nu ai sa-ti dai seama si in legatura cu obisnuinta, da o sa dureze putin pana se obisnuiesc ochii dar nai sa parasesti spitalul pana nu se obisnuiesc ochii nu o sa te lase doctorii si asta dureaza de la o ora pana pe la 24 ore depinde de persoana si de cat de mult a purtat ochelari, stai linistit/a o sa fie bine nu-ti face griji