| ProAnorexia a întrebat:

Am 16 ani si imi doresc enorm de mult sa ma apuc de balet. E prea tarziu? Merita sa incerc? Cum as putea incepe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Dar de ce nu ai face mai bine dans modern sau aerobic? Balet de performanta oricum nu o sa poti face, si sa faci asa doar de florile marului nu prea are rost, si in plus o sa-ti 'paradesti' picioarele, daca o sa mergi pe varfuri? :-\

| CoquineNoire a răspuns:

Eu am facut balet, m-am lasat pe la 16 ani,insa aveam colege care nu aveau corpul potrivit pentru balet si erau mai mari sau de varsta mea. daca esti slabuta,si ai un corp frumos poti s te apuci, dar baletul de performanta necesita mult mai mult de atat, trebuia sa te apuci de mica.insa,pentru a'ti ocupa timpul liber si mai ales ca hobby, baletul sau orice alt sport care iti place e binevenit.happy

| ioanaioana a răspuns:

Stiu prin ce treci.Din pacate m-am lasat de balet din cauza scolii si acum sunt foarte suparata si stiu ca degeaba o sa vreau sa merg pentru ca e prea tarziu-mereu mi-a placut baletu si am fost foarte suparata cand am aflat ca trebuie sal intrerup, tu poti sa te duci la cursuri de balet dar problema e ca nu o sa te accepte pentru ca baletu trebuie inceput de mic copil, daca eu am trecut peste suparare o sa treci si tu happy

| Kiraalice a răspuns (pentru ioanaioana):

Fratele mai mare al celei mai bune prietene a verisoarei mele s-a apucat de balet in clasa a-9-a si acum a castigat locul 1 la olimpiada

| Dragosh_4458 a răspuns:

Daca faci de placere nu conteaza varsta dar e cam tarziu sa faci de performanta! O pasiune nu trebuie descurajata tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sincer iti zic sa te lasi batuta. Pentru a face balet trebuie sa fi facut inca de la 3ani, sa ai corpul format pentru balet, elasticitatea unei balerine si mai ales echilibrul. Daca doar vrei sa inveti sa dansezi ca o balerina, ai putea sa incerci dar.ti-am spus.Si eu am fost balerinahappy Deci ti-o spun pentru ca stiu despre ce e vorba, nu imi dau cu parerea. :*

| Kiraalice a răspuns:

NU niciodata sa nu spui niciodata.Eu daca as fi in locul tau as incepe.Baletul este o arta greu de practicat, dar merita tot efortul pentru ca pe scena te simnti minunat.Trebuie sa fii ambintioasa, gratioasa si fr elastica.happy