| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Am 16 ani și menstruația mi-a venit prin clasa a 8-a, la 14 ani, la început îmi venea regulat, dar de un an, nu, menstruația mi-a întârziat și jumătate de an, mama mea mereu a avut menstruație regulata, dacă o sa îmi spuneti ca asta se moștenește. Ce sa fac? O sa am menstruație regulata vreodată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că ai motive de neliniște, au trecut abia 2 ani de atunci... Reglarea ciclului menstrual are nevoie de timp pentru a se produce, are nevoie de ani... Totuși, pentru a scăpa de orice urmă de îngrijorare, ai putea consulta un medic, deși nu cred că este vreo problemă cu tine.
Sănătate!

| Anaasstasssssiaa explică (pentru anonim_4396):

Am prietene de vârsta mea care au menstruație regulata, doar eu nu am crying
Îți mulțumesc! :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Nu te stresa. Eu am 20 de ani și tot nu e prea regulată, deși prima dată s-a întâmplat la nici 12 ani... Asta-i viața! happy

| Anaasstasssssiaa explică (pentru anonim_4396):

Multă sănătate îți doresc! happy

| Justme79 a răspuns:

Buna sfatul meu este să vorbești cu mama ta și să mergeți la un consult medical pentru că nu este normal nici mie nu îmi vine regulat tot timpul dar niciodată nu am avut probleme gen sa îmi întârzie o jumătate de an deci undeva există o problema poate hormonala sau poate nu este nimic dar cel mai indicat estesa mergi pe cat posibil la medic toate cele bune îți doreschappy

| Anaasstasssssiaa explică (pentru Justme79):

Bine, mulțumesc! Primul consult ginecologic o sa fie doar un ecograf?

| Justme79 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Cu drag happy în funcție de ceea ce ți se va spune de către medicul tău de familie așa sa faci take care