| larissaaaa5 a întrebat:

Astăzi este a doua zi de menstruație. In luna februarie am avut menstruație de pe 22 pana pe 26. Din data de 13 martie am tot rămas cu un fel de "trauma" sau nu știu cum sa o numesc și tot am avut impresia pana sa îmi vina menstruația ca sunt însărcinată. Eu nu am menstruația regulata și mereu îmi mai întârzie cu o zi, doua. Mi-a întârziat o zi dar totuși mi-a venit și in prima zi nu mi-a curs foarte mult și abia mai pe seara a început sa îmi curgă cum îmi curgea de obicei. Faza este ca am avut și niște stări mai ciudate inainte sa îmi vina menstruația adică ca îmi venea sa mai vomit dar nu o făceam sau pur și simplu ma simteam rău. Deși îmi curge normal acum, cum îmi curgea inainte tot simt ca as vrea sa fac un test de sarcina după ce mi se termina pentru a ma liniști eu și a fi 100% sigura ca nu sunt însărcinată. Sperma nu știu dacă a ajuns in vagin pentru ca după ce a ejaculat, s-a șters, i-am făcut oral, s-a șters iarăși și abia după a introdus-o. Eu cred ca dacă ajungea câtuși de putina sperma in vagin nu îmi mai venea menstruația dar am o neliniște in mine. Ma simt foarte stresată ca ma gândesc încontinuu la asta și voiam sa mai întreb dacă testul de sarcina se poate face și in timp ce sunt pe stop sau abia după sa fac. Am nevoie de ajutorul și sfaturile voastre. Va mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce fetita sa ai neliniste in tine?
Te-a obligat baiatul ala sa faci sex cu el, fara prezervativ?
Mergi si fa-i reclamatie la Politie, asta chemandu-se viol.
Si sincer, paune cat mai putine detalii aici despre cum iti curge tie menstruatie si restul, ca nu-i nromal sa descrii asemenea oribilitati.
Portejeaza-te cu prezervaivul data viitoare, ca nu te musca!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual anterior care s-a terminat in urma cu 2 zile a avut lungimea de 31 de zile (22.02 - 24.03 = 31 zile) si acum se poate stabili foarte precis faptul ca procesul de OVULATIE s-a produs in data de 11.03 si in functie de aceasta data a ovulatiei, rezulta ca PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual anterior, s-a suprapus peste intervalul zilelor situate intre 7 si 12 Martie. In acest moment se poate afirma cu certitudine ca sarcina se putea forma numai in cazul in care ar fi ajuns sperma in vagin in una sau in toate cele 3 zile real fertile si anume : 9, 10 si 11 Martie.
Fiindca menstruatia a inceput la data care corespunde cu ziua reiesita prin calculul facut de tine, poate fi considerata ca este o sangerare menstruala normala si asta reprezinta GARANTIA ferma ca in ciclul menstrual anterior OVULUL nu a fost fecundat si in consecina NU s-a format nicio sarcina si din acest motiv din uterul tau este eliminat fostul ENDOMETRU care a imbatranit, a degenerat si fiindca a devenit inutil, acum este eliminat sub forma amestecului de sange menstrual.
Se poate afirma cu certitudine ca in proportie de 100% NU pot fi insarcinata in acest moment nici macar cu o sarcina pur ipotetica.
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| sowhatt a răspuns:

Liniștește-te, să fii paranoica in momentele astea nu te ajuta cu nimic.
Ești la menstruație deci ar trebui să te liniștești, nu poti să ai menstruație când ești însărcinată. Da, poti să ai sângerări vaginale când ești însărcinată, însă dacă ai avut menstruația pe 22 feb cel mai probabil acum ai menstruația.
In mod normal testul de sarcina e proiectat pentru momentele când îți întârzie menstruația, nu să-l faci când ești la menstruație.
Însă dacă tot vrei să-l faci, poti să îl faci și acum.
Testul de sarcina detectează doar substanța HCG care creste dacă ești însărcinată.
Sfatul meu pentru psihicul tău este să folosiți prezervativ și să ai grija când ai ovulatia (asta dacă stii ce este). Faptul ca tu crezi ca nu mai avea sperma după oral și de aceea ati făcut sex neprotejat e cam riscant și copilăresc. Și îți asumi riscuri mari.