| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, in legatura cu ciclul (menstruatia), ultima data mi-a venit inainte de Paste cu o zi (14 aprilie) mereu imi venea regulat la 29 de zile, iar acum in mai a intarziat cu o saptamana si nu stiu ce sa fac..va rog raspunsuri sincere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ne-ai spus doua aspecte foarte importante: varsta ta si daca esti activa sexual. Daca ai sub 16 ani si nu esti activa sexual, intarzierea poate fi una fara importanta. daca nu depaseste 10 zile si nu se repeta, poate fi trecuta cu vederea. daca ai peste 16 ani dar nu esti activa sexual poate fi ceva minor sau ceva mai important. daca intarzierea depaseste 10 zile se impune ecografie pelvina si consult endocrinologic. daca esti activa sexual, atunci exista posibilitatea de a fi insarcinata. fa un test de sarcina din prima urina de dimineata, repeta-l dupa inca 3 zile si apoi du-te la ginecolog indiferent de rezultat

| afrodita3333 a răspuns:

In primul rand cati ani ai? Oricum banuiesc ca nu ai mai mult de 16-17 ani si nu ai o viata sexuala activa.Cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala.Nu ai de ce sa-ti face griji, este normal sa intarzie uneori.

| Deleb a răspuns:

Am 14 ani si nu nu am inceput viata sexuala..si da sunt racita.

| alexandraplay a răspuns:

Pai se poate sa fi venit mai tarziu nu mereu vine regulat spun din propria experienta dar cel mai bine du-te la un ginecolog bun mult noroc :* love struck

| ellaaaaaaa a răspuns:

Cati ani ai?

| MyPassion a răspuns:

Pai cel mai probabil intarzierea aceasta se datoreaza unei reaceli, mie nu intotdeauna imi vine pe aceeasi data ca in luna precedenta, ai putea consulta si un medic daca esti ingrijorata kiss.

| Mikutza22 a răspuns:

Da nu tiai gindit la faptul ca esti insarcinata?

| madelf a răspuns (pentru Mikutza22):

Nu te-ai gandit sa mai dai si pe la scoala?

| remedii a răspuns:

Buna, iata aici un site pe care poti gasi multe produse naturale, care te vor ajuta in starea de sanatate. www.remedii-naturale.com

| Tunaru_Adelina_1998 a răspuns:

Ai putea sa intri pe site-ul asta www.noifetele.ro acolo poti gasi raspunsuri la toate intrebarile tale. :x