| Andreea_7492 a întrebat:

am 16 ani si prima data menstruatia mi-a venit la varsta de 13 ani, iar a doua oara mi-a "intarziat"un an. Niciodata nu mi-a venit regulat, imi intarzia 2-3 saptamani."Normal" menstruatia la mine dureaza 10 zile dar se intampla ca intr-o luna sa nu-mi vina si atunci in urmatoarea luna ma tine 15-20 de zile iar cantitatea fiind din abudenta. Acum nu mi-a venit menstruatia de 3 luni si ma ingrijorez(problema cu sarcina fiind exclusa). Am nevoie de ajutor, va rog! Multumesc! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pana la varsta asta ar fi trebuit sa ti se regleze menstra. Faptul ca ai o menstra atat de neregulata inseamna ca ai niste probleme endocrinologice. Trebuie sa te vada un medic endocrinolog cat mai repede, pentru analize.

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din nou, pentru acest moment nu există o vârstă medie. Menstruaţia poate apărea într-un anumit moment al perioadei de pubertate – poate începe la vârsta de 8-9 ani sau cel mai târziu la 16-17 ani. Indiciile care te anunţă că se apropie momentul apariţiei menstruaţiei sunt creşterea sânilor, a părului pubian, apariţia unei secreţii vaginale albe sau gălbui. În zilele noastre, fetele se maturizează mai devreme decât înainte, însă merită totuşi să o întrebi pe mama ta când a avut prima menstruaţie pentru că este posibil ca prima ta menstruaţie să îţi apară cam la aceeaşi vârstă ca a ei.

Nu te panica cu privire la ce fel de mijloace de protecţie să utilizezi în timpul menstruaţiei. Multe fete folosesc la început absorbante. Prima ta menstruaţie va fi probabil destul de uşoară, însă este bine să alegi Always Ultra, care iti asigura protectie maximă. De asemenea, este o idee bună să păstrezi în geantă sau în ghiozdan unul, două absorbante – ca să nu fii luată prin surprindere în cazul în care menstruaţia îţi vine mai devreme. Parerea mea este ca trebuie sa mergi la medic.

| Saya a răspuns:

Numai aberatii pe aici! Trebuie sa te duci la medicul de familie sa iti de-a niste pastile si clorocalcin. Verisoara mea avea tot probleme ca tine si asta i-a prescris doctorul ginecolog deoarece nu este normal ca sa te tina cate 15-20 de zile si daca urmezi tratamentul pe care ti-l va prescrie doctorul in cunostiinta de cauza totul va revenii la normal, crede-ma si nu vei mai fi nici stresata psihic.

| ytalyanu a răspuns:

Nu te speria anca nu ti sa reglat menstrutia

| ღViS3CoLoRaT3ღ a răspuns:

Sfatul meu este ca nu poti face nimiclaughing serios eu zic ca nu trebuie sa iti faci chiar atata griji fiecarei fete ii vine cand vine, adica si mie imi este la fel nu e deloc regulat, dar daca totusi crezi ca e o problema du-te la un doctorwinking

| DiDu_7700 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie...nu imi explic de ce:-s