| BoldRoxana18 a întrebat:

Am 17 ani 165 si 46 de kg si aș vrea sa pun masa musculara.
Aveți ceva idei cam ce ar trebui sa mănac si ce exerciții sa fac?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Vezi că ești foarte slabă, trebuie să mai pui pe tine în jur de 10 kg.
În primul rând nu mânca dulciuri, din astea în exces că îți face foarte rău, și să ai un colesterol foarte ridicat. Colesterolul ridicat înseamnă că o să fii prea activă, o să ai prea multă energie și o să tremuri des.
Mânăncă sănătos fasole, orez, ficat, paste (pastele îngrașa), ciorbă, pește, bea multe lactate, mânăncă multe fructe, ia potasiu și magnieziu, mânăncă tot din farfurie și dacă mai poți mai mânăncă puțin, o să te anunte corpul și stomacul când ești săturată.
Fă activitate fizică, sărituri, aleargă sau mergi măcar 30 de minute în fiecare zii și să fie soare așa îți fixează calciu în oase.
În rest, fă genuflexiuni, abdomene, sunt PE YouTube multe exerciții caută și fă cât mai multe.
Apropo, nu te antrena zilnic, fă o zi da douadouă nu, și tot așa deoarece mușchii se dezvoltă în zilele de pauză.
Dacă ești costantă și determinată până în septembrie îți faci un corp destul de frumos.

Te-am pupat, spor la mușchi.