| DirviziuQ a întrebat:

Sunt fata si as vrea sa ma ingras dezvoltandu-mi masa musculara. In acelasi timp, as vrea si sa devin mai flexibila.
Credeti ca yoga m-ar ajuta sa-mi dezvolt muschii si sa ma tonifiez? Sau ar trebui sa fac exercitii asemanatoare celor de la sala? (Nu ma pot duce la sala)
Si ar trebui sa lucrez anumite categorii in anumite zile, sau as putea sa fac cateva exercitii pentru toate intr-o singura zi, mai des?
Sau aveti propuneri pentru alte sporturi?
Multumesc pentru raspunsuri!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ca sa te ingrasi n-o sa te ajute cu nimic, ar trebui sa lucrezi cu greutati sa-ti dezvolti masa musculara si sa ai o alimentatie bogata in proteine. Pentru flexibilitate si tonifiere recomand mai degraba pilates, si yoga e ok dar pilates e un pic mai solicitant

| DirviziuQ explică (pentru Adry05):

Si daca fac pilates trebuie sa-l combin cu exercitiile cardio?

| Adry05 a răspuns (pentru DirviziuQ):

Pilates deja e o activitate cardio

| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu faci o arta martiala mai degraba? Karate, kickboxing, etc.

| AnastasiaK a răspuns:

Ca sa fii mai flexibila, faci exercitii pentru mobilitate. Pe astea le poti face si acasa. Da, te ajuta si yoga.

Pentru masa musculara, faci la sala (sau acasa daca ai echipamentul necesar desi nu cred). Daca lucrezi full body sau pe grupe decizi in functie de cate zile pe saptamana vrei sa faci. Zilnic nu merge full body, dar de 3 ori pe saptamana da.