| JonD a întrebat:

Ce exercitii ar trebui pentru a creste masa musculara sau puterea?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Uite aici cele mai bune exercitii pentru masa musculara, explicate pe scurt :
http://www.optimumnutrition.ro/events/pr11.php

Si mananca multe proteine ( carne, lapte, branza, oua ), dar nu 3 mese pe zi, 4-5 daca se poate.

Si ai nevoie de mai mult decat exercitii, ai nevoie de un program. Un muschi are nevoie de 48 de ore timp de refacere, in timpul de refacere el creste NU cand il lucrezi.

| Alexu51 a răspuns:

Mestecarea steroizilor.laughing

| George1963 a răspuns:

Eu fac sala de 4 luni si efectele sunt vizibile, dar am invatat ca daca te tii de exercitii fizice iti trebuie 3 luni pentru dezvlotarea fortei si dupa aceea apare si masa musculara.

| dellyde a răspuns:

Din ce am citit si din experienta iti pot spune ca cele mai bune exercitii pentru forta si pentru creste masa musculara sunt cele executate cu greutatea corpului, gen : tractiuni, flotari, flotari la paralele
si ca sa promovezi cresterea musculara pentru toate grupele de muschi lucreaza picioare o data daca nu de doua ori pe saptamana

daca mai e nevoie vezi ce fac baietii astia aici, nu ca n ar folosi si adjuvante, dar totusi exercitiile sunt cele executate cu greutatea corpului

http://www.youtube.com/watch?v=j3MTqRWPiZU&feature=fvwrel

| Cosmin86 a răspuns (pentru dellyde):

O sa te plafonezi destul de repede cand lucrezi cu greutatea corpului din simplul motiv ca pentru dezvoltarea masei musculare trebuie sa maresti mereu greutatile, iar greutatea corpului ramane cat de cat constanta.

De asemenea nu poti sa faci serii piramidale ( adica sa scazi greutate mentinand nr. de repetari ), foarte bune pentru stimularea masei musculare.

P.S. : cand poti sa faci mai mult de 20 de flotari le faci degeaba, ai nevoie de greutate mare a.i. sa faci MAXIM 10 repetari pentru masa si forta, cand faci sala ( impins cu haltera ) mai adaugi discuri.

| DanielRebeka a răspuns:

Depinde de dieta si de exerciciile pe care le faci. Dupa cum a spus si Vlad, iti trebuie sala pentru reziltate rapide.dar si o dieta echilibrta, in asa fel incat sa mananci destule calorii pe care ulterior sa le arzi prin exercitii