| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani. acum 3 saptamani am facut sex protejat cu prietenul meu. mentionez ca era a 3a oara la mine cand am facut sex. ieri trebuia sa imi vina ciclu si nu mi-a venit. n-am avut niciun simptom nimic..ieri m-a durut burta putin ca si cum mi-ar venii ciclu.iar azi ma doare spinarea... sunt foarte ingrijorata. este posibil sa fiu insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tinasong a răspuns:

Daca ai facut protejat sunt slabe sansele sa fi insarcinata, se mai intampla ca ciclul sa intarzie, dar daca ultimul contact sexul a avut loc acum 3 saptamani, iti poti face un test de sarcina sa fi sigura. Bafta!

15 răspunsuri:
| cicika a răspuns:

Ciklul poate intirzia cu 7 zile nu te ingrijora si eu am avut asa ceva si eram streasata rau si cidn mi-a venit eram cea mai fericita... nu te teme mai asteapta si daca in 7 zile nu vine cumpara un tesc si vezi ce ese acolo. FUNDA?

| Azµre a răspuns:

Nu! Așteaptă 10 zile dacă nu vine atunci faci test de sarcină și vezi dacă ești sau nu!

| neutrino a răspuns:

Nu poti afla aceasta enigma atat de repede. Mai asteapta.

| ioanalarysa a răspuns (pentru tinasong):

Ma gandesc daca s-a rupt prezervativul.

| tinasong a răspuns (pentru ioanalarysa):

Este o problema si asta, dar chiar sa fi avut voi parte de acest ghinion? dar te sfatuiesc sa faci cat poti de repede un test de sarcina te vei lamuri si nu vei mai sta cu acest gand.

| SANDRA25 a răspuns:

Daca ai facut sex protejat nu ai de ce sa te ingrijorezi si oricum daca ai fi insarcinata simptomele apar dupa trei patru saptamani nu in cateva zile

| ioanalarysa a răspuns (pentru tinasong):

Nu stiu.si eu zic ca nu am avut asemenea ghinion. nu am de unde sa iau testul.

| ioanalarysa a răspuns (pentru SANDRA25):

A trecut 3 saptamani si ceva de atunci..ma gandesc sa nu se fi rupt prezervativul, dar se vedea daca se rupea nu?

| tinasong a răspuns (pentru ioanalarysa):

Mai asteapta putin, se mai intampla sa iti intarzie, nu ai avut inca simptomele premensruale?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te doare spinarea? Sau te mănîncă spinarea, ai nevoie de o bătută cu străîgături, copii nebuni. Crede ti că sexul este joacă?

| ioanalarysa a răspuns (pentru tinasong):

Decat m-a durut ieri putin burta.

| tinasong a răspuns (pentru ioanalarysa):

Nu te ingrijora, o sa iti vina. si nu lua in seama raspunsurile rautacioase.

| mona a răspuns:

Nu esti insarcinata, deja ai simptome[sau ai avut]premenstruale

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit prezervativ şi l-aţi "verificat" după actul sexual şi a fost ok, atunci NU eşti însărcinată.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

De asemenea, acele dureri de burtă/ovare/spate/spinare pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Deci, stai LINIŞTITĂ şi ai RĂBDARE.

Toate cele bune.

| SANDRA25 a răspuns (pentru ioanalarysa):

Din pacate se vede daca s-a rupt numai daca se uita atent prietenul tau cand il scotea, daca are ceva experienta baiatul isi da seama cand se rupe pentru ca simte, daca au trecut trei saptamani mai asteapta vreo doua si cumpara un test daca nu ai farmacie prin zona se pot gasi si la dispensar unde ai doctorul de familie, nu astepta prea mult