| Cris3584 a întrebat:

Care sunt motivele scaderii subite a fierului din sange? Am facut analize la inceputul verii si a fost totul in regula. In august a inceput sa-mi cada foarte tare parul, si e din ce in ce mai rau, am fost la medicul de familie si a zis sa nu-mi fac griji, tuturor le cade parul, am insistat si a fost de acord sa-mi mai ia inca o data sange. Din rezultate reiesea doar fierul scazut. Concluzia: 3 luni trebuie sa iau zilnic cate o pastila de ferro sanol duodenal. Sunt confuza.de ce cateva luni in urma analizele au fost bune, si dc in atat de scurt timp s-a constatat ca am nevoie de fier?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil, totusi sunt 3 luni, adica mult timp din punctul de vedere al sintezei hemoglobinei care dureaza cateva zile. Poate ai pierdut sange sau nu te-ai alimentat cum trebuie.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Scaderea fierului din organism se intalneste dupa hemoragii mari, ori chiar dupa hemoragii mici si repetate ca sangerari din nas, din caile urinare si genitale, din tubul digestiv (hemoroizi), etc. Bolile digestive, operatiile pe stomac si intestin produc anemie prin faptul ca reduc absorbtia fierului in organism. Uite si niste linkuri care explica cauzele anemiei feriprive:
http://www.romedic.ro/anemia-feripriva/cauze
http://www.romedic.ro/anemia/cauzele-anemiei

| fabiola a răspuns:

Se poate intampla ca analizele ulterioare sa le fi facut imediat dupa ciclu si apare asfel o hemoglobina mai mica. I-a pastilele indicate, alege o alimentatie bogata in fier de genul ficatului, spanacului si repeda analizele dupa o luna de la incetarea administrarii medicamentelor pe baza de fier!

| Cris3584 explică:

@Elianna, nu mi s-a intamplat nimic din toate astea, insa multumesc pentru linkuri, ma voi informa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall care puteti sa imi spuneti si mie cate ceva despre (Napoleon Bonaparte 4 ziare ostile sunt mai de temut decat 1000 de baionete ) am asta catema trebuie sa o fac in doua zile si nu stiu nimic si pe net nu gasesc dati-mi un raspuns rapid