| Andrei2018xbxhhd a întrebat:

Am 17 ani si acum 3 zile am fost la un majorat cu niste prieteni. In acea noapte am fumat si baut destul de multicel. Nu beau foarte des, poate o data la 2 3 4 luni sau ceva de genu. De fumat, fumez intr-o zi 2 tigari(cel mai adesea), maxim 3(mai rar)-(daca era zi in care sa fumez). Am inceput de 2 ani si ceva. Timp de cam un an si putin, am ramas la doar o tigara pe zi(daca fumam in ziua aceea). Cat despre frecventa zilelor, fumam doar vineri sambata sau duminica pentru ca in timpul saptamanii nu prea ieseam(de multe ori nu ieseam nici duminica). Uneori nu ieseam deloc si puteam ajunge adesea la cate 2 saptamani fara sa vad vreo tigara.
Intrebarea mea este daca exista vreo sansa ca ceea ce am eu sa fie cancer oral... avand in vedere durata si frecventa in care am fumat pana acum.
Sa spun si ceea ce am acum.
De 2 zile(ziua in care am venit de la majorat) am inceput sa simt durere pe ambele parti laterale ale limbii. Ieri am simtit ca am o umflatura micuta neregulata situata in acea suprafata dureroasa a limbii. Tin sa mentionez faptul ca ma doare limba doar daca se atinge de masele. Umflatura aceea este de culoare alba si se afla pe partea dreapta. Pe langa asta mai am niste umflaturi pe ambele parti ale limbii (care par sa culoare asemanatoare cu restul limbii, putin mai deschisa) si care (dupa cum vad in oglinda) ii schimba forma limbii( nu mai are o curba curata ci este neregulata.
Sunt in momentul asta terorizat maxim... din ceea ce am aflat pe internet, este cancer sau poate fi cancer daca nu se vindeca in maxim 14 zile. Sa astept 14 zile simt ca mor de la nelinistea asta. Am scris aici, sa ma descarc oarecum, desi azi sau maine le spun alor mei sa imi dea ceva glicerina boraxata sau cum se numea pentru afte.
Daca va intereseaza si vreti sa ma ajutati pun si o poza cu problema. Pace happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cancer oral? nu am auzit de asa ceva, dar punandu ti singur diagnostice de pe net poti afla ca ai cancer la ceas.
Mergi la medicul de familie sa se uite, posibil sa fie doar niste afte

| anonimg a răspuns:

Nu există motiv de îngrijorare până nu mergi la medic.
Și nu există cancer la limba. De la fumat apare cancer la gât, dar nicidecum la limba. Și la cât ai fumat tu, problema nu este de la țigări. Trebuie să fie de la altceva.
Părerea mea este că cel mai probabil limba a atins mâna sau vreun aliment nespălat. Trebuie să fie un microb, un virus care organismul nu i-a făcut față.
Dacă ai merge la medicul de familie ca să te trimită la un specialist, neliniștea ta va dispărea.
Nu se pot compara informațiile noastre de pe internet cu experiența medicului și cu analizele de rigoare.
Te încurajez deci să mergi la medic.
Este normal ca limba să se deformeze atunci când apar umflături pe ea. Ea își va recăpăta forma atunci când vei ajuta organismul să se facă bine:
- mers la medic
-consum de verdețuri, crudități, pentru că vitaminele din acestea le luăm dacă le consumam zilnic (dar nu prea o facem)
-fără consumul dulciurilor, deoarece zahărul, mierea și tot ce este dulce scade sistemul imunitar.
Nicotina dintr-o singura țigară face și ea destul de mult rău sângelui și vaselor de sânge pe interior.
Sănătate!

| bogdan324 a răspuns:

Asta nu e un simptom de cancer, e o banala infectie, cel mai probabil din cauza contactului cu vreun aliment nespalat dupa cum cineva a spus mai sus

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Ai fumat prea mult și ți sa iritat limba. Mergi la medic și nu te stresa și te îngrijora fără un rezultat concret. Multă sănătate.