| JustAsimpleUser a întrebat:

Salutare TPU, daca acum cateva zile am postat despre "problemuta" mea care era mai mult sevraj in urma lipsei nicotinei din sange, acum as vrea sa va spun ca au trecut doar 6 zile de cand nu am mai fumat si deja am inceput sa am vise cand ma apuc de fumat, iar ziua incep sa ma contrazic singur ca nu o sa-mi faca nici un rau o tigara in plus..nu simt nevoia sa fumez (ca dorinta de a manca sau etc...) dar parca as vrea sa fumez...
Dupa cum am mentionat si in ultima postare, tigarile m-au ajutat foarte mult cand ma certam cu parintii mei ( fumam in 30 de minute pana la 10 tigari ) dar acum parca imi distrug viata...si nu prea as sti ce sa fac sa nu ma reapuc, pentru ca din cate vad, nu cred ca o sa reusesc sa ma las laughing cu toate ca a trecut o saptamana...
Dau funda, ca intotdeauna

1 răspuns:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Ba da ai sa reusesti, ai intredere in tine. Ai doar o stare temporara, care probabil va mai dura ceva pana se dezobisnuieste organismul cu lipsa nicotinei.
Atunci cand aveai probleme cu ai tai si fumai aveai doar impresia ca te calma, era o stare placebo pe care tu ti-o induceai singur, daca mancai atunci ai fi spus ca mancarea te calmeaza, acum fiecare ce obiceiuri mai are de calmarea in situatii de stres si nervi. Chiar si daca nu fumezi cumva tot reusesti sa te calmezi singur.
Nu iti distrugi viata din contra iti faci un bine acum, vei mai suferi putin dar pe termen lung asta va avea efecte benefice asupra organismului tauwinking