| alexandra7199271 a întrebat:

Buna, am 17 ani si sunt virgina, cand ies afara imi pun un absorbant de zi ca sa nu ma simt uda din cauza secretiilor vaginale, eu stau afara cam 5 ore si cand vin pe absorbant este si o pata galbena, pe net am citit ca trebuie sa fie alba sau inodora, nu are nici miros, credeti ca e ok? sau e ok sa ma slap in zona intima cu sapun protex?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Secretia vaginala poate avea si culoare galbuie nu doar alba si daca nu miroase inseaman ca este sanatoasa/
Incarca sa te faci dus de 2 ori pe zi, dimineata si seara si sa-ti speli pasarica pe afara doar, cu un sapun mai bland, Dove sau un sapun de bebelusi daca te gandesti ca te iriti la pasarica, desi nu-ti afecteaza deloc secretia vaginala, ca nu bagi nimic in vagin.
Secretia vaginala este mai abundenta in perioada fertila si mai putin abundenta in restul lunii.

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Secretiile sunt normale atata timp cat nu au miros foarte urat si nu sunt colorate ciudat gen verzui. Pata galbena poate sa insemne si ca secretia, alba fiind, s-a oxidat tot timpul ala cat a stat pe absorbant.
Eu iti sugerez ca daca mai folosesti absorbante de zi, sa le folosesti numai daca sunt facute din bumbac. Se gasesc mai greu cele din bumbac, adica eu nu am gasit pana acum in magazine laughing poate gasesti pe net. Astea ce le gasim noi in magazine sunt facute din poliester, adica plastic, si pot provoca infectii vaginale. In plus zona intima are nevoie sa respire, are nevoie de chiloti din bumbac si haine largi. O sa vezi ca daca renunti un timp sa mai porti absorbante zilnice nu o sa mai ai secretii asa multe sau chiar deloc

| AlexandraIris22 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Adevărat, chiar ar trebui renunțat la absorbante/protej-slip-uri. Foarte mulți medici ginecologi trag semnale de alarmă asupra purtării acestora. Acea zonă ar trebui lăsată să respire, iar absorbantele sa fie purtate doar în perioada scurgerilor menstruale. Pe lângă asta, igiena zonei intime ar trebui realizată doar cu produse fără parfum.

| Elena9328 a răspuns:

Cred ca e ok un consult la ginecologie...chiar de n ar fi nimic, nu strica