| Cr7adi a întrebat:

Buna,am 18 ani si am fost diagnosticat cu varicocel atat pe partea dreapta cat si pe stanga.Pe partea stanga este mai mare si se poate palpa.Intrebarea mea este care este mai buna forma de tratament. Operatia laparoscopica sau embolizarea de varicocel.Precizez ca testiculul stang s-a diminuat din dimensiune iar testosternul si erectia sunt mai slabe de asemenea.(am facut analize de testosteron)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În funcție de evoluție, numai medicul decide ce este mai bine din punct de vedere chirurgical. Se preferă manevrele miniinvazive sau neinvazive.
Pa, pa.