| Denila123 a întrebat:

Salut.
Am observat ca la testiculul stang am o vena.
Sa fie cumva varicocel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi ca ai si la dreptul.

| Denila123 explică (pentru darrio2007):

Da creď si eu
Cand ridic greutate ambele testicule ma inteapa

| darrio2007 a răspuns (pentru Denila123):

Evita ridicatul greutatilor mari. Poti face o hernie de toata frumusetea.

| Denila123 explică (pentru darrio2007):

Pai doctoru mi.a pus mana pe testicule si mi-a zis ca am un inceput de varicocel si o hernie
Da hernia unde o fi ca nu stiu?

| Denila123 explică (pentru darrio2007):

Credetima ca am citit
Toate opinile de pe net

| Nirvanaaa a răspuns:

Vene ai oricum. Rău ar fi sa nu ai. Dar dacă o simți inflamata mergi și consulta un urolog. Îți va face examenul clinic. Ori constata medicul ori te trimite la o ecografie scrotala (testiculara) sa se vadă gradul varicocelului.

| Denila123 explică (pentru Nirvanaaa):

Am fost la 6 doctori toti zic ca e inregula
Unu singur a zis ca e varicocel
Vena e ca o pasta de bix atat de groasa un pic mai mult

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Denila123):

Dacă 5 din 6 au zis ca e in regula atunci i-as crede pe ei. Mergi la imagistica daca tot crezi ca e dilatata vena, la ecografie sigur s-ar vedea.
Și dacă ar fi, la mărimea descrisă de tine ar fi cel mai mic grad la care se recomanda monitorizare anuală și cam atat.

| Denila123 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc
Pai si gradu 1 nu se opereaza?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Denila123):

De obicei nu ca e foarte mică și nu afectează funcția testiculara. La gradul III de exemplu e de operat, vena fiind foarte voluminoasa, testiculul nu își mai realizează bine funcțiile și poate cauza infertilitate. La gradul unu se da monitorizare in general. Dacă creste se intervine chirurgical.

| Denila123 explică (pentru Nirvanaaa):

Am inteles
Deci daca eu vreau sa ma opereze nu ma opereaza ca am grad mic 1?

| AbidelecMarius15 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Buna ziua.Eu am o vena chiar pe testicul care se simte când mă ridic în picioare.Vena e pe testiculul drept și e cam ca o pasta de pix ca grosime.E pe tot testiculul (de sus în jos) e normala această vena?