| Miruna889 a întrebat:

Am 18 ani si am fost la ginecolog pentru durerile menstruale. Mi-a recomandat anticonceptionale Belusha si mi-a spus sa le iau din prima zi de menstruatie. Cand am inceput sa le iau mi s-a oprit menstruatia si a venit dupa 10 zile. Problema e ca nu s-a mai oprit. Am sangerari abundente de 9 zile si dureri(nu la fel ca inainte, dar tot sunt). Imi poate da cineva un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Sorry dar nu te băga unde habar n-ai și da sfaturi care n-au nicio treabă.
durerile menstruale nu sunt în regulă și dacă-s exagerate arată că e ceva în neregulă acolo și pot avea tot felul de cazuri cum ar fi chisturile ovariene care au ca tratament anticoncepționalele.
așa că lasă tu omu ăla care a făcut 6 ani de facultate și a consultat-o pe fata asta să-și dea cu părerea în locu părerii tale de băiat bazată pe ce vezi la gagică-ta, ce zici?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mergi de urgență la doctor lasă-l naiba de TPU

| romeo78 a răspuns:

Nu se mai admistrează tratamentul și vorbește cu medicul de familie, dacă este femeie și cere ajutorul pentru această problemă medicală. Inclusiv, o recomandare pentru o altă doctoriță ginecolog.
Tarosin este pentru oprirea unei sângerări, vitamina K, fier pentru pierderea de sânge.

| DeyCj a răspuns:

Anticoncepţionale pentru dureri menstruale?
Hmmmm... cam dubios.Pentru asta se dau analgezice nu anticoncepţionale.Şi logodnica mea are dureri menstruale dar ia algocalmin sau nurofen, nu aşa ceva.
În locul tău nu le-aş mai lua şi aş cere sfatul unui ginecolog competent

| DeyCj a răspuns (pentru Adry05):

Am bazele mele pe care nu le cunoști happy, de asta mi-am permis acest răspuns.Cum nu toți genecologii sunt competenți, unii ajung să prescrie prostii femeilor, chestii ce le fac rău nu bine.
Utilizatoarea caută o soluție orientativă, şi poate are un motiv obiectiv pentru care a apelat la acest site având în vedere de vremurile pandemice în care trăim, şi mai ales cum se tratează pacienții ce nu au urgențe.

| Adry05 a răspuns (pentru DeyCj):

Nu există când ai asemenea gravitate de situație să întrebi pe un site de neavizați.
ce problemă face covidu? am fost și în plină pandemie la ginecolog, 2 diferiți când a fost nevoie, nu mi-a fost cât de puțin greu să-mi fac programare. că doar nu ginecologii tratează de covid, deci n-au cu ce să-i încurce pandemia.

| Adry05 a răspuns (pentru DeyCj):

Sorry dar nu te băga unde habar n-ai și da sfaturi care n-au nicio treabă.
durerile menstruale nu sunt în regulă și dacă-s exagerate arată că e ceva în neregulă acolo și pot avea tot felul de cazuri cum ar fi chisturile ovariene care au ca tratament anticoncepționalele.
așa că lasă tu omu ăla care a făcut 6 ani de facultate și a consultat-o pe fata asta să-și dea cu părerea în locu părerii tale de băiat bazată pe ce vezi la gagică-ta, ce zici?

| Catrice a răspuns:

Nu le mai lua.

| zilog a răspuns:

Ai o dereglare hormonală
La apariția datorată unor factori diversi care au concurat spre ași aduce aportul spre a conduce la acestă manifestare!

(Uau aplauze ce frază am reușit să scot! )

asă să revenim la oile noastre
nu mai lua anticonceptionale pentru ca alea sunt facute cu otravuri si hormoni

asa ca mergi la analize hormonale sa afle ce si cum se intampla cu hormonii tai

se repara!
mai bine un stil de viata naturist de cât tâmpenii si pastile!
Ia incercă tu să mănânci exxact ca la post
o cură de desintoxicare de tot ce inseamna carne sucuri chimicale
asa 1 luna si 2 săptămâni, si stiu ca este greu dar nu o sa mori nu mai pune nici sare in timpul ăsta la mâncare mai multa de cât are mâncare in mod obisnuit.