| PringAloe a întrebat:

Buna, Daca cardul meu de sanatate expira peste 2 ani dar eu am renuntat la facultate din niste motive si practic in momentul de fata nu lucrez, nu studiez, mai sunt asigurat? Gen mai beneficiez de medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De medicul de familie poti beneficia dar va trebui sa platesti consultul caci nu mai esti asigurat

| PringAloe explică (pentru Simpatic):

Am inteles, asta am vrut sa stiu, va multumesc

| romeo78 a răspuns:

Chiar dacă nu lucrezi, poți merge la Casa de Sănătate și să faceți un contract de asigurare medicală. Veți plăti o sumă lunară, dar beneficiați de toate avantajele asigurării medicale!

| Felys a răspuns:

Daca nu mai esti inscrisa la facutate si nici nu esti angajata nicaieri nu mai esti asigurata.Medicul de familie nu iti mai poate da nimic compensat sau gratuit

| aimullah123 a răspuns:

Eu am ramas asigurat cateva luni dupa retragerea dosarului de la facultate. Poti verifica pe internet http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html

| Jukosto a răspuns:

Nu trebuie sa platesti consultatia medicului de familie. Orice roman are dreptul la medicina de baza. Ce nu beneficiezi daca nu mai ai sanatatea platita este bilete de trimitere, reducerile la medicamente de la casa de sanatate si anumite interventii.

Practic, daca mergi la medicul de familie, iti da reteta necompensata care o platesti cu toti banii. Dar la ce ieftine sunt majoritatea medicamentelor, nu e chiar o mare problema, atata timp cat nu ai probleme grave si unele medicamente costa foarte mult.

Cat despre urgenta, beneficiezi de servicile de urgenta gratis, si internare dar pe termen limitat. Interventii chirurcicale care stiu ca nu platesti este cea de apendicita, si altele nu mai stiu exact.

Daca chiar ai nevoie de bilet de trimitere, si stii ca o sa ai nevoie, trebuie doar sa mergi sa iti platesti asigurarea de sanatate.