| Laurentziu1234 a întrebat:

Buna, am 18 ani si in mai m-am angajat pentru prima oara si medicul de familie mi-a facut card de sanatate. Am lucrat 2 luni si apoi m-am lasat si ieri mi-a sosit cardul. Acum ce fac cu cardul de sanatate? Mai e valabil daca nu mai lucrez?

PS: Nu vreau sa aud injuraturi si bolnavi mintali care se baga in seama

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"bolnavi mintali care se baga in seama"

ai avut asemenea experiențe?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai nu auzi injuraturi, in cel mai rau caz le vezi. Nu are treaba ca te-ai lasat, cardul ramane valabil, doar ca nu o sa mai fii asigurat cu pachetul ala pentru angajati, gen vizitele la medicul de familie te costa, nu mai primesti retete compensate. Daca e sa ajungi la urgente, pe de alta parte, aia trebuie' sa te salveze moca oricum...

| anonimg a răspuns:

Cardul de sanatate este valabil si daca lucrezi si daca nu lucrezi(nu are importanta). Data lui de expirare este scrisa pe el. Dupa expirare vei primi altul. Medicul de familie iti va spune ce/cum.
Trebuie sa il ai intotdeauna cu tine cand te duci la medicul de familie, pentru ca in el vor fi inscrise toate solicitarile, toate problemele de sanatate.

| Andreeush a răspuns:

Păstrează-l, chiar dacă nu mai lucrezi nu înseamnă că trebuie să îl arunci.

Răspuns utilizator avertizat
| Marbea a răspuns:

Daca nu lucrezi nu-l poti folosi, chiar daca medicul iti prescrie reteta te gaseste ca nu ai platit CAS-ul si nu iti elibereaza. Il pastrezi si cand incepi iar sa lucrezi este iar valabil.

| Marbea a răspuns (pentru Marbea):

In conditiile in care studiezi, esti student de exemplu chiar daca nu lucrezi esti asigurat pana la 25 ani, dar daca nu faci nimic si stai acasa nu esti asigurat decat daca platesti CAS-ul.

| xzawn17 a răspuns:

Cardul de sanatate e mereu valabil bunica mea a iesit la pensie si nu lucreaza si il foloseste

| Marbea a răspuns (pentru xzawn17):

Da, dar e pensionara, deci e asigurata.