| FataLuiValter a întrebat:

Am 18 ani si sunt fata.De o vreme incoace am observat ca zona ovarele e mai umflata. Iar cand merg la baie imi curge ceva albicios. Ce poate sa fie? Mentionez ca sunt virgina! Multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| microsedd a răspuns:

Faptul ca zona ovarelor este mai tumefiata de ceva vreme poate avea mai multe cauze fie esti constipata de ceva vreme(si fiindca si colonul si rectul sunt prin vecinatatea ovarelor pot da impresia asta), fie ai o anexita ceea ce ar fi insotita si de dureri la nivelul bazinului sau la nivelul coloanei lombare asta pe langa scurgerile albicioase pe care tu le descrii, sau ar mai putea fi o candidoza care sa dea acele scurgeri albicioase dar care sa nu aiba legatura cu tumefierea acelei zone despre care vorbesti. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic ginecolog sa vada el exact ce ai si sa iti dea si tratament corespunzator. Sanatate.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ovarele se gasesc in pelvis, cam in dreptul ramului orizontal al osului pube. Imposibil sa fii umflata in zona aia.
Daca secretia vaginala s-a modificat si nu mai este normala, ca pana acum, probabil ai facut o infectie vaginala datorata unui exces de antibiotice sau unei igiene inadecvate. Ar trebui sa te vada un ginecolog, sa-ti recolteze din acea secretie (din exterior, de pe vulva).