| ioana00000 a întrebat:

Buna,Am 18 anii si este posibil sa sufar de bulimie.De aproximativ o luna vomit tot ce mananc dupa fiecare masa si fac sport in exces,in afara de cele mai bune prietene nu stie nimeni, ma ascund de parinti si prieten ca sa nu afle, nu stiu cum sa le spun si imi este rusine..Este ceva grav? ce ar trebui sa fac? ..care este cea mai periculoasa cosencinta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este posibil, chiar suferi de bulimie! Iti inteleg retinerea dar trebuie neaparat sa vorbesti cu ai tai si sa le ceri ajutorul, efectele negative pot fi permanente. Cea mai periculoasa consecinta este, evident, moartea. Dar pana sa survina moartea pot aparea o gramada de probleme de ordin medical. I-ati inima in dinti si vorbeste cu ai tai.

| ioana00000 explică (pentru anonim_4396):

De la bulimie se poate murii?

| HiddenWorld a răspuns (pentru ioana00000):

Da,se poate, dacă te înfometezi până la limite.Ai grijă, cu ajutor psihologic poți scăpa de asta.Trebuie să fi conştientă de riscuri şi să fi precaută.Nu ai de ce să îți fie ruşine să îți anunți părinții, chiar trebuie să îi anunți urgent pentru a face investigații.

P.S. Gândeşte pozitiv big grin!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este destul de GRAV!

Trebuie să vorbeşti cu părinţii, este necesar un control medical de specialitate ( psihiatrie ), şedinţe de psihoterapie, etc.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......erfagie_10

http://www.romedic.ro/bulimia-nervoasa

http://mindcare.ro/......i-prieteni

Toate cele bune şi multă sănătate.