| MariaaFairytale a întrebat:

Stiu ca veti sari toti pe mine. dar nu mai suport. Nu ma simt deloc bine in pielea mea. Sunt grasa si nu mai suport, am atatea rufe care as vrea sa le port dar ma fac sa arat chiar mai grasa decat sunt, va incepe scoala si imi va fi rusine sa ma duc.Toate fetele au un corp frumos si toti baieti se uita dupa ele. Nu ma intereseaza sa am prieten sau ceva de genu dar chiar sunt geloasa. Toti imi spun ca am o fata foarte draguta, ochii verzi frumosi si altele dar cand se uita in jos vad o burta si imi este atat de rusine. Am incercat sa ma tin de dieta si sport dar nu pot sa ma abtin din dulciuri si alte chestii plus ca parinti nu ma lasa sa mananc mai putin sau sa ies singura pe afara la alergat si etc. As vrea atat de mult sa pot face ceva sa am un corp cat de cat acceptat de ceilalti copii fiindca toti spun ca sunt grasuta. Si vad asta in oglinda in fiecare zi si ma abtin din plans. Am 1.60 inaltime si 67 kg (sunt la liceu). Ce sa fac? :'( Cel mai mult am tinut 4 zile de mancare sanatoasa dar am cedat..am zis ca mananc o bucata de ciocolata sa imi treaca pofta si apoi gata m-am apucat iar si m-am ingrasat mai tare. Ajutor va rog :'( :'(.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Amatoru a răspuns:

Problema e in felu urmator 1.in fiecare zi sa mananaci cal la aceleasi ore sa ai un program echilibrat.2Sa mananaci de toate si din toate cate putin, adica sa nu faci abuz de nimic dar nici sa nu te apti de la mancat.3Sa faci sport de intretinere cum ar fi...aerobica,alergat,bicicleta inot. 4Masa de la ora 12sa fie bogata si numa atunci poti manca mai mult si poti manca carne sunt orele cele mai bune pentru digestie. 5Inainte de fiecare masa bea jumate de pahar de apa inainte... ajuta la digestie. 6Digestia proasta ingrasa asa ca nu te grabai in timpul meselor si meste bine mancarea. 7incerca sa ati imparti ziua in 4 5 mese pe zi este mai bine sa mananaci mai dez si mai putin cantitativ. 8Consuma fructe intre mese in cazu in care ati vine foame si nu doar in trebuie mese incerca ca zilnic sa consumi un fruct sau pop corn nu ingrasa. Sportu e secretu unei minti si a unui corp sanatos, nimic nu se poate optine fara munca si vointa, iar prin infometare nu faci decta sa dereglezi anumite glande si Doamne fereste sa devi o persoana cu problme. Ultima si cea mai importanta vorbeste cu Dumnezeu spune-i lui problemele tale el te va asculta si ati va arata calea, vorbestei din inima si ati va raspunde.

3 răspunsuri:
| Kirito21 a răspuns:

Pai incearca sa ai 3 mese principale pe zi si doua gustari (ideea este sa mananci putin si des) evita sa mananci prajit opteaza mai degraba pentru ceva fiert sau facut la grill, evita alimentele procesate cum ar fi mezelurile, consuma multe legume si cand simti nevoia de dulce mananca un fruct. Ultima masa sa fie servita cu 3-4 ore inainte de culcare. Incearca sa faci si putin sport cel putin 30 de minute pe zi eventual mergi pe jos in loc sa folosesti maxi-taxi sau autobuz. Stiu ca ti se pare greu sa te abtii de la anumite lucruri dar fara sacrificii nu ai cum sa adopti un stil de viata sanatos care nu este benefic doar pentru fizic ci si pentru sanatate. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| ParinteKids a răspuns:

Te poate ajuta un psiholog:http://www.kidspots.ro/......-copiilor/

| Sweeety a răspuns:

Buna..eu am o prietena care a fost la fel ca tine de neincrezuta doar ca era si mai plinuta, ea la fel credea ca nu va putea slabi...Ea minca din ce in ce mai putin si prin asta stomacul ei sa adoptat cu acest regim, ea se ocupa cu dansurile si facea exercitii simple acasa. Astfel ea in jumatate de an a capatat un corp de invidiat. Acum arata foarte bine. Sper cit de cit sa te ajut.te pup