| Justlikeme11 a întrebat:

Am 19 ani, in jur de 1, 65 si 42 de kg. Ce sa fac sa ma ingras 8-10 kg? Acum 3 ani aveam 49 de kg si aratam binisor, insa intr-un an am slabit 6 kg, apoi am ramas la 43 de kg pana acum 2 luni. Si cam de atunci am inceput sa observ ca slabesc din nou, pe zi ce trece. Ma deranja si inainte ca eram slaba, dar eram energica si aveam pofta de mancare cat de cat. De 2 luni nu mai mananc aproape nimic, pe zi ce trece nu imi mai place nimic. Inainte mancam un castron de cartofi prajiti sau o pizza intreaga (dintre mancarurile favorite pentru ca supele si ciorbele nu mi-au placut niciodata. Mai mananc dar rar. La fel, nu am mancat de mica sarmale, carne de porc sau vita - numai pui. )
Acum, nu mai reusesc sa mananc nimic pentru ca nu mi se lasa, imi provoaca greata. Inca mai mananc paste, care imi plac mult, dar simt ca nici de alea nu o sa am chef in viitorul apropiat.
Mananc 1 data pe zi. Putin. Mi se pare foarte ingrijoratoare situatia mea, si doresc sa incerc orice se poate sa nu mai slabesc mai mult de atat pentru ca in astea doua luni nici inelele au inceput sa nu imi mai stea pe degete, mi se vad oasele foarte rau fata de inainte ( mai ales claviculele, soldurile, etc). Practic mi se pare ca ma imbolnavesc pe zi ce trece.

Precizez ca sunt si foarte stresata in perioada asta.
Dorm 8-9 ore pe "noapte" (2:00/3:00- 11:00-12:00)

Cum fac sa fiu sanatoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

3 răspunsuri:
| ion933 a răspuns:

Culcate mai devreme si incepe sa alergi cind alergi corpul produce hormonul fericiri si nu vei mai fi asa de stresata si nai pofta de mancare pentru ca nu consumi energie incepe sa alergi si ai sa vezi cum vei avea pofta de mancare

| alina030206 a răspuns:

Dar ce probleme asa de mari ai la 19 ani? oricum cred ca cel mai bine ai merge la doctor sa faci niste analize... poate fi o boala ..mai bine sa te cauti acum sa nu te slabeasca de tot.sau incearca la un nutritionist sa iti faca un regim potrivit organismuui tau