| zeynep1222 a întrebat:

Poate va plictisesc astfel de intrebari cliseice si oarecum penibile, dar am nevoie de ajutorul cuiva. Am fost de mica fata aia mai "dezvoltata ". Abdomenul subtire iar soldurile mult mai evidentiate. Nu eram grasa, aveam picioarele cat si soldurile mai accentuate, dar abdomenul intotdeauna mi-a fost pe plac. (am corpul in forma de "para" ca sa intelegeti)..pana la un moment dat. Am trecut printr-o problema, aveam depresie cand aveam 14 ani, tot ce faceam era sa mananc si sa stau inchisa in camera mea..am pus in jur de 10 kilograme, iar de atunci si pana in prezent (16 ani am) am ramas cu o stima scazuta de sine, ma subestimez, am ajuns oarecum la starea din trecut, aproximativ cu 2 ani in urma..si asta din cauza fizicului, sunt sensibila si cedez foarte repede reprosurilor si observatiilor celorlalti ca m-am "ingrasat". Toti colegii, profesorii ma tot intreaba de ce ma imbrac doar in pantaloni, haine negre. Nu e caz urgenta, dar vreau o schimbare... avand in vedere ca ma stiu din totdeauna cu picioarele mai "musculoase" si soldurile mai " plinute " acum sunt si mai si. Am 66kg, 1.65 si as dori sa slabesc in jur de 10 - 15 kg. Imi puteti da sfaturi cum ati reusit voi sa slabiti? app. fara infometare, nu doresc sa ma imbolnavesc, doresc sa slabesc!

1 răspuns:
| Vfor a răspuns:

In primul rând te-as sfătui sa renunți la pâine. Nu îți trebuie o dieta foarte stricta iar la înălțimea ta cred ca 10-15 kilograme este cam mult pentru structura care o descrii. Poți sa faci alergare zilnic îmbrăcată cu un fâș pentru a transpira foarte mult nefiind nevoită sa alergi foarte tare. Ți se va părea sufocant la început dar chiar și alergând ușor vei transpira foarte mult, însă sa nu uiți sa te hidratezi foarte mult. Nu ai de ce sa fii complexata de cum ești mai ales ca la vârsta care o ai metabolismul tău este foarte rapid și poți obține schimbări mari intr-un timp scurt. Dacă alergi măcar 30 de minute dimineața și seara cu niște căști in urechi dacă te plictisești și mai adaugi alimentatia fără pâine e suficient, mult succes!