| persqective a întrebat:

Am 20 de ani si de cateva saptamani am dureri constante de stomac, de la gura stomacului si pana in partea de jos, iar uneori crampe dureroase dar care nu dureaza mai mult de cateva minute. Sunt balonata (in afara de dimineata, pana la prima masa). Am avut in aceeasi perioada de timp constipatie si diaree - alternativ, insa in ultima vreme s-au diminuat, probabil si pentru ca am luat 10 zile debridat. Urmeaza sa imi fac un set de analize dar pana atunci sunt curioasa daca ati avut simptome de genul si ce credeti ca ar putea fi?
Multumesc anticipat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Bună! Să știi că ar putea să fie din cauza alimentelor pe care le consumi sau chiar a apei pe care o bei, dacă nu este îmbuteliată. Cât despre acele pastile, nu se găsesc simptomele tale la reacții adverse. Încearcă să mănânci cât mai sănătos dar să faci și mișcare la soare. Uneori mai pățesc și eu să nu mănânc din cauză că mă simt nasol când mănânc. Dar puțin sport și mișcare m-a ajutat mereu să-mi revină pofta de mâncare, ca organismul să poată digera fără probleme.

| Alexuta921 a răspuns:

Poate trebuie sa iti vina si eu ma simt fix la fel de 3 zile, mi-a venit acum 2 zile. Ai grija ce mananci, poate fi si de la rosii.
Debridat este pentru aciditate in stomac de obicei daca te umflii.
Ia Furodalizon ala e bun pentru diaree, fara el nu iti trece.
Acum mai ai dureri, daca da in ce zona?

| persqective explică (pentru Alexuta921):

Inca mai am dureri de burta si din cand in cand (de obicei dupa mese) in partea de sus a stomacului. posibil intr-adevar sa fie si de la mancare. iar de la menstruatie sigur nu e, ca persista starea asta de vreo luna si ceva.

| Alexuta921 a răspuns (pentru persqective):

Sigur e de la mancare sa iti faci si o ecografie pentru orice eventualitate de ulcer.