| Helvete a întrebat:

Am o problema care ma framanta de ceva vreme, de care mi-am adus aminte azi. Sa incep: prin decembrie, intr-o seara, de fapt, noapte, fiindca era foarte tarziu, m-a apucat o durere de stomac, care revenea din cand in cand, la interval cateva secunde, cred ca in termeni medicali se numesc crampe abdominale, nu sunt foarte sigura. Si mi s-a facut rau de la stomac, am si varsat de vreo 4 ori in noaptea aceea, si abia mai puteam sta in picioare de durere, si ma durea ceva mai mult in partea dreapta, sub coaste si un pic mai jos. Eu am pus toate astea pe seama mancarii, fiindca mancasem 2 conserve de peste pe la 2 in noaptea aceea si credeam ca de aia mi se facuse rau.
Acum am aceleasi simptome, doar ca de data asta sigur nu este de la mancare, si de data asta nu am mai varsat, ci am avut diaree de dimineata de cateva ori. De azi dimineata ma simt astfel, am luat Furazelidon, cat am fost la scoala a fost okay, pana la ultima ora, cand m-au apucat iarasi durerile de stomac si abia m-am intors acasa, fiindca ma durea mai tare cand mergeam pe drum. Dar ceea ce imi da mie de gandit este durerea mai accentuata in partea dreapta si intrebarea mea este: ar putea fi asta apendicita? Tinand cont ca apendicita apare o data si se agraveaza in aproximativ 24 de ore, chiar nu stiu ce sa cred. Fiindca a fost o pauza de vreo 3-4 luni de la primele simptome. Astept sa imi raspundeti si va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| manna a răspuns:

Atunci cand apendicele este normal situat, apendicita se traduce printr-o durere care survine brusc in fosa iliaca (partea laterala si inferioara a abdomenului) dreapta, insotita de greturi, chiar de voma, si de o febra moderata (38 grade Celsius); palparea zonei este dureroasa si provoaca o reactie de aparare (intarirea peretelui abdominal); tranzitul intestinal este incetinit. Decu draga mea, DIAREEA nu este o cauza, si absenta temperaturii, adica organismul nu " vede" o infectie. Asta inseamna ca ar trebui sa scoti din evidenta APENDICITA. Totusi, uiteun link, aici ai un omulet, alege zona, simptomele si vei vedea personal care sunt posibilele efectiuni! http://www.sfatulmedicului.ro/autoevaluarea-sanatatii
Bafta si multa snatate!

4 răspunsuri:
| luckyluke a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medic. Faci si un ecograf.Pentru ca pe langa apendic, acolo, dupa cum a spus si jennifer, mai este si ficatul.Pate sa fie si ceva "pietre" pe la fiere... Mergi la doctor si fai ecograf! Multa sanatate!

| jennifer_1614 a răspuns:

Este posibil, insa poate ti s-a marit ficatl prima data si iti intra in coaste si de aceea simteai aceea durere ascutita si posibil d aceea ai si vomitat

| evelina_3212 a răspuns:

Du-te la medic!
Nu mai astepta!
Amanarile nu sunt bune in tratarea unei boli.
Cel mai bun tratament este atunci cand ai un diagnostic precis!
Sanatate iti doresc!

| Liberty a răspuns:

Si eu am probleme cu stomacul.cand tin cure de slabire si mananc foarte putin incepe sa ma doara stomacul. cred ca este o problema in alimentatie. Vorbeste mai bine cu mama ta.sigur te ajuta mai mult