| redmaster a întrebat:

Am 25 de ani, si recent am fost diagnosticat cu tulburare obsesiv-compulsiva. Fac tratament medicamentos si psihoterapie, care reduc simptomele la zero. Problema este ca, din moment ce sunt introdus la CNAS cu acest diagnostic, medicul de familie nu poate sa imi dea adeverinta care consta ca sunt apt pentru munca. Din aceasta cauza, nu ma angajeaza nici o firma mai serioasa. Ca sa fiu sters de la CNAS, trebuie sa nu mai fac tratament medicamentos timp de 6 luni, cel putin asa mi-a spus medicul de familie. Nu stiu in care parte sa pornesc, deoarece aceasta tulburare nu este grava, o am de cand am avut doar cativa anisori, si n-am avut multe probleme chiar nici fara tratament, insa de cand am diagnosticul, nu ma mai pot angaja, desi nu ma simt diferit de orice alta persoana sanatoasa, doar ca am anxietate sociala daca intrerup tratamentul, care nu vad de ce m-ar afeta in performanta de la munca. Daca cineva a mai patit asemanator, il rog sa imi spuna, cum pot obtine adeverinta care sa declare ca sunt apt, fara a intrerupe tratamentul. Mersi anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu are cum sa iti dea adeverinta ca esti sanatos. Tu esti sub tratament psihiatric si va trebui sa declari asta oriunde vei merge, la orice testare medicala si psihologica.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar si daca iti da adeverinta respectiva, cat timp esti sub tratament e putin probabil ca cineva te va angaja. Nu stiu ce probleme ai tu de fapt, dar fobia sociala si tulburarea obsesiv compulsiva de intensitate clinica (adica forma pe care o ai tu din moment ce iei tratament) afecteaza viata sociala si performanta profesionala si inca grav. De fapt acesti factori reprezinta criterii de diagnostic. Daca tu esti de parere ca viata ta profesionala nu a fost afectata de aceste tulburari te sfatuiesc sa cauti inca o opinie. Fie evaluarea nu a fost facuta cum trebuie, fie impresia ta este gresita.
Sanatate!

| SorinelF86 a răspuns (pentru Oana92):

Nu e sanatos dar e apt de munca, cunosc persoane care iau tratament de ani de zile pentru tulburare psihica si lucreaza, chiar si in alte tari e la fel, daca dpdv medical nu e apt de munca trebuie sa primeasca pensie de boala sau ajutor de la stat, altfel cum se intretine? iar pentru tulburari psihice minore nu se da pensie de boala, ca asa ar fi toti romanii carora nu le place sa munceasca pensionari. acum depinde de cat de avansata e boala si ce tratament ia. dar de angajat se poate angaja, nu oriunde dar se poate

4 răspunsuri:
| SorinelF86 a răspuns:

Nu stiu sigur dar nu cred ca TOC e un motiv sa nu te declare apt de munca, de o astfel de boala sufera multa lume si nu sunt constienti sau nu le afecteaza viata sau munca, iar daca nu poti munci din cauza boli ar trebui sa te incadrezi la pensie de boala. ar trebui sa intrebi si un alt medic

| Eclectica a răspuns:

Daca din punct de vedere medical nu esti apt si nu ti se da adeverinta, trebuie sa ti se dea o pensie pe caz de boala sau ceva temporar, pana decide medicul ca poti avea un loc de munca. Daca nu iti da, inseamna ca mai trebuie sa urmezi psihoterapie. Pentru siguranta, consulta-te cu psihiatrul si cu un medic de medicina muncii. Sanatate!

| redmaster explică:

Multumesc, am sa contactez medicul specialist, sa ma lamureasca. Din moment ce fac tratament, si acesta este efectiv, nu vad de ce m-ar ingreuna in viata profesionala. Cred ca doar medicul psihiatru ma poate lamuri! Multumesc pentru raspunsuri!