| anonim_4396 a întrebat:

Am amigdalita acuta de duminica.Pe langa asta am avut si febra(39 de grade) in fiecare seara, dureri musculare etc.Pana acum ca antibiotic am luat Klacid 250 mg. Dar in dimineata asta, am fost la doctorul de familie si mi-a dat Roclain 500 mg.Am incepu sa iau din seara asta la ora 20:00.Cand am vazut ce mare e pastila, m-a speriat foarte rau.Am incercat sa ma calmez si am luat-o.Si parca am simtit ca mi-a ramas in gat.Am baut 3 pahare cu apa si o prajitura, dar mi-e frica sa nu patesc ceva grav.Cred ca am plans 30 de minute din cauza asta.Trebuie sa mai iau pastila asta 5 zile, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.Nu stiu cum o s-o mai inghit a doua oara. Mie foarte frica. Uitati aici o poza cu pastilele:
http://imageshack.us/photo/my-images/96/pizapcom13286413 558281.jpg/
Ce pot sa fac sa ma calmez? Mai poate sa-mi ramana pastila in gat dupa cata am baut? Pot sa mai revin la Klacid acum? Cum pot face o pastila atat de mare mai usor de inghitit?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deusfarm a răspuns:

Roclarin este similar Klacid-ului; daca te uiti pe cutie o sa vezi ca ambele contin claritromicina, difera doar producatorul. Medicul ti-a indicat Roclarin 500 mg pentru ca doza de 250 de la Klacid era prea mica ( nu ai specificat varsta, dar in mod sigur iti trebuia 500 mg ). Nu se intampla nimic, de multe ori ramane senzatia ca pastila a " ramas in gat ", dar nu iti face probleme, urmeaza tratamentul si inghite pastiluta fara sa te gandesti cat e de mare. Bea mult ceai cu miere eventual, ceai de tei, soc sau macese, iti va face bine si la raceala si te va ajuta si cu pastiluta. Succes.

| Biby a răspuns (pentru deusfarm):

In legatura cu varsta, implinesc 12 ani in iulie.

| deusfarm a răspuns (pentru Biby):

De aceea ti-a indicat 500 mg odata. Roclarin este comprimat filmat - e bine sa nu fie spart sau mestecat, dar daca chiar nu poti sa inghiti pastiluta intreaga imparte-o in 2, dar atunci s-ar putea sa ii simti gustul mai amarui.

5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Imparti pastila in 4 sau 2 parti egale si inghiti cu apa multa. Exista intotdeauna un mod eficient de a face fata oricarei situatii.Toate problemele au solutii!

| bulin a răspuns:

Daca amigdalele sunt foarte inflamate iti recomand sa mergi la un consult O.R.L poate iti baga o seringa si iti trage cu acul puroiul...Nu este de gluma chiar si sub tratament cu antibiotic se pot sparge amigdalele si sa faci abces periamigdalian sau reumatism articular sau sa iti creasca INR-ul.Pastila o poti rupe nu este problema stai linistita ca nu te ineci, atunci cand inghiti mancare inghiti o bucata mai mare ca acea pastilawinking

| skif2skif a răspuns:

Nu prea mai tin minte aveam vreo 10 ani cand m-am operat de amegdalite.Chiar daca au rolul lor in organism parerea mea ar fi sa le scoti. Daca esti mai sensibila vei avea probleme cu amigdalele la prima inghetata mancata.