| GFGaskO a întrebat:

Bună, am avut herpes la nivelul buzei superioare și am rupt coaja... Acum mi-a rămas o pata, mic rosie sad Credeți că o să-mi mai treacă? Ce as putea sa fac ca sa grabesc vindecarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trece, dar va lua ceva vreme pana dispare semnul.
Daca nu rupeai coaja, se vindeca mai repede.
Din pacate, tot ce poti sa faci acum, este sa lasi descoperita zona si sa nu pui nimic pe ea, ca vindecarea sa se intample in urmatoarele saptamani.

| Amely21 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și eu am rupt herpes din greșeală...ce să fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amely21):

Nu poti sa faci nimic daca i-ai rupt coaja, se mai intinde un pic la gura, dar tot ce poti face este sa lasi descoperit ca sa treaca, sa nu pupi pe nimeni, sa nu pui mana acolo...

Herpesul este foarte contagios!
cat timp ai herpes la gura sau in alta parte, nu ai voie sa pupi sau sa faci sex cu alte persoane, fiindca le contaminezi.

| Teo29 a răspuns:

Buna, nu ai procedat corect, du-te la un medic dermatolog competent sa iti dea o parere/tratament.

Multa sanatate, nu lasa problema sa persiste si mare grija sa te speli pe dinti cu o periuta noua ( ca cea veche poate sa aiba inca microbi sau virusul herpesului )

| ibaal a răspuns:

Va trece. Da cu putin zovirax si aia e! Astepti.