| Ionelaionela12 a întrebat:

Bună! Am avut menstruația pe luna aceasta și m-a ținut 7 zile după care la un interval de 5 zile mi.a venit din nou ...azi este a 3 a zi...menționez ca iau anticoncepționale! Ar trebui sa îmi fac griji sau este doar o dereglare hormonala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ar trebui sa-ti faci griji, ca nu-i normal nici cu si nici fara anticonceptionale sa ai sangerari intre menstruatii.
Recomand sa mergi al un medic ginecolog pentru investigatii medicale serioase, fiindca poate fii o problema grava.

Sanatate multa!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce experimentezi tu e posibil sa fie efecte adverse de la anticonceptionale.

,, Sângerările intermenstruale ("spotting") sunt normale și tind să dispară de la sine, în primele 3 luni de la începerea utilizării contraceptivelor. Acestea apar deoarece uterul se obișnuiește cu existența unui endometru subțiat. În timpul acestor sângerări, pilulele nu-și pierd eficiența. Dacă sângerările persistă mai mult de 5 zile sau dacă mai mult de 3 zile sunt abundente, este indicat să consultați un medic specialist.'' -https://www.royalhospital.ro/......eptivelor/

De citit si :

https://www.romedic.ro/......or-0R18771

https://www.sfatulmedicului.ro/......tiona_6152

| Ionelaionela12 explică (pentru dullcat):

Sunt abundente și am dureri foarte mari de burta! Mai aștept câteva zile și voi merge! Voi încerca să le întrerup, poate se va opri sangerarea

| dullcat a răspuns (pentru Ionelaionela12):

De ce sa mai astepti? Si da, trebuie intrerupta imediat administrarea pilulelor.

| Ionelaionela12 explică:

Am vb azi cu medicul și mi-a zis sa continui pilule pentru ca ele ajuta la oprirea hemoragiei și sa nu îmi fac griji ca probabil am făcut un efort mai mare sau am băgat mâinile în apa rece! Cam asta a fost răspunsul medicului meu, în caz ca ma simt anemica sa merg la spital