| sssssAndrassss a întrebat:

Buna! Am avut o carie destul de adanca la o masea, a trebuit sa imi scoata nervul. Azi am fost la a 3-a sedinta doar pentru maseaua asta si tot azi mi-a pus ceva de metal in jurul ei, plus ceva de cauciuc pe deasupra sa nu se umezeasca. A lucrat pe canale, iar dupa ce a terminat, cand trebuia sa scoata chestia aia de metal sau ce e (nu stiu sa o descriu, era pusa fix pe dinte si putin stransa, pusa cu o pensa) a iesit foarte greu, ma si durea. Pe moment n-am simtit ca ar fi ceva in neregula, ma gandeam ca e gingia. Dar acum am observat ca se misca putin maseaua si nu stiu cum sa procedez. (asta in conditiile in care m-am dus pentru o carie, inainte nu se misca deloc) Sa ma duc la alt dentist? Sa ii spun ei? Deja doar pe maseaua asta am dat o gramada... si nu vreau sa ma duc la urmatoarea programare cand trebuie sa-mi puna plomba sa-mi zica ca trebuie sa mi-o scoata. Cum ar trebui sa procedez? Nu imi permit implant, mai ales de acum. Si nu stiu daca sun la cabinet ce or sa zica, sa nu zica ca am facut eu ceva, desi nu cred ca ar avea sens. Nu am mai avut probleme din astea pana acum, de asta si intreb. Iar acum stau si ma stresez sa nu cumva sa raman fara masea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia de metal se cheama matrice. Asa se pune la interventii de tratament de canal pentru a reconstrui bine dintele.

Daca te durea, era vorba de gingie pentru ca nervul ti l-a scos.
De miscat nu stiu in ce masura se misca, poate e vorba doar de o slabiciune de moment, dintele oricum isi va pierde din flexibilitatea pe care o avea cand avea nervul.

Cu putin calm si un antiinflamator din cand in cand iti trece. Ai grija cum mananci pana la plomba. No sa iti scoata maseaua din moment ce ti-a facut tratament de canal si a pregatit locul de plomba, iti scotea dintele de atunci.