| Anuseabusea a întrebat:

Bună.
Am avut primul meu contact sexual și am avut o sângerare de câteva ore.
Am luat pastila de urgenta (escapelle) deodată după contactul sexual.
El a avut perzervativ.
Ciclul menstrual s-a terminat acum 2 zile.
Simnt o durere în zona ovarelor (ca o durere menstruala) și îmi este frica ca pot rămâne însărcinată.
Am șanse sa rămân însărcinată?
Care este cauza acestor dureri?
Am întrat în panica și am băut niște valeriana la vreo 6 ore după ce am luat escapelle.
Pastila își va face efectul?
La cat timp pot face un test de sarcina?
Vă rog mult ajutați-mă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Se repeta intrebarea.

| nevermind1234 a răspuns:

Teoretic, dacă tot ce ai scris este într-adevăr așa și ați făcut sex protejat nu aveai de ce sa rămâi însărcinată. Plus ca la atât de scurt timp după menstruație nu prea ai cum sa fii la ovulație, decat dacă ciclul tău durează sub 26-28 de zile. Sângerarea e normală dacă e primul contact sexual, iar durerile pot fi provocate de pastila de urgență care este o bombă hormonală. Eu zic sa te liniștești, fara sa mai apelezi la alte remedii care îți pot face mai mult rău. Așteaptă măcar 3 săptămâni ca sa îți faci un test de sarcină, dar eu zic mai bine sa aștepți următoarea menstruație pentru ca nu prea ai cum sa ramai însărcinată.dar repet :doar daca ai descris situația exact.