| Daiana90 a întrebat:

am citit intr-o carte despre bolile psihice.am gasit acolo diferite simptome care spre ingrijorarea mea le-am identificat si la mine.de exemplu neurastenia adica sunt mereu obosita, stau intinsa, nu am chef de nimic si am mereu dureri in diferite parti ale corpului.isteria adica trec de la o stare emotionala la alta foarte repede fara sa imi explic de ce, sunt si deprimata aproape 80% din timp. ipohondria, sunt extraordinar de ipohondra, am fost la doctori pentru orice durere sau simptoma imi imaginam si totdeauna rezulta ca nu am nimic, am dus-o si pe mama la disperare, deja nici nu mai vrea sa ma duca la doctori.angoasa adica am o temerei, sunt stresata si tensionata incontinuu din orice, si sunt incapabila sa ma relaxez si eu.sunt intr-un stres continuu.mama nu m-ar lasa niciodata sa ma duc la psihologi sau la cine e nevoie pentru a face vreun tratament plus ca nici nu ii spun despre ce am citit ca spune ca nu am nimic si ca ma prostesc.tot, dar tot ceea ce mai scrie aici mi se potriveste si nu stiu de unde sa cer ajutor, adica mi-e mi-ar fi de folos ceva prin intermediul calculatorului deoarece nu pot pleca asa la doctori sau stiu eu unde. ajutati-ma va rog, nu mai pot asa, acusi ajung in depresii, resping pe toata lumea, nu am chef de nimeni sunt ca si moarta, o singuratica frustrata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndraNicoleta a răspuns:

Buna!
Eu tind totusi sa cred ca suferinta pe care o ai tu se indreapta mai de graba spre paranoie, de aici si impresia ca suferi de toate bolile psihice din lume.
Bun, aceste disfunctii ale sistemul nervos pe care tu le-ai prezentat foarte frumos aici si pe care ti le-ai si insusit se refera de fapt la mult mai mult, si daca vrei ti le iau pe fiecare in parte.
Neurastenia- este normal sa te simti UNEORI obosita. Chiar este foarte normal. Daca ai fi MEREU obosita, cum spui tu, asta ar insemna ca nu ai face absolut nimic, nu ai avea nicio ocupatie, ci doar ai sta toata ziua in pat si te-ai uita la televizor, sau poate ca nici macar asta n-ai fi in stare sa faci. Cat despre durerile in diferite parti ale corpului, nu stiu exact ce sa spun, dar atat timp cat sunt suportabile presupun ca si astea sunt normale. Adica pe oricine il mai trage curentul, mai face o febra musculara, mai cade, se loveste etc.
Isteria- tu spui ca treci usor de la o stare la alta. Asta este un lucru foarte bun. Multi oameni si-ar dori sa poata face asta, este mai de graba o abilitate decat un simptom. Iar faza ca esti 80% din timp deprimata se datoreaza vietii pe care o duci, intrucat, daca duci o viata monotona, fara prea multi prieteni, fara prea multe bucurii si alte lucruri care sa-ti provoace entuziasmul este perfect normal sa te simti deprimata!
Ipohodria- aici cred ca ai putintica dreptate, dar eu as asocia-o cu paranoia, care nu este ceva foarte grav, face parte din personalitatea ta si asa cum a fost indusa si intretinuta pana acum va indusa si in sensul opus, spre disparitie.
Angoasa- toti avem unele temeri sau fobii sau mai stiu eu ce. Este ceva perfect normal. Treaba cu stresul este, din nou, o componenta a personalitatii tale pe care ti-ai educat-o in timp, si face parte din paranoie. Vei reusi sa te relaxezi atunci cand vei vrea cu adevarat.
Deci...sa formulez o mica concluzie. Problema ta se numeste paranoie combinata cu singuratate. Parerea mea este ca nu ai suficienti prieteni, iar daca ai nu sunt suficient de prieteni. Trebuie sa-ti formezi un grup cu care sa iesi, sa razi, sa te distrezi, sa uiti de tot si toate, sa te faca sa ajungi acasa franta si sa nu mai ai timp sa te gandesti la nimc, pentru ca pun pariu ca esti si o persoana negativista.
De asemenea, viata ta cred ca este o rutina toatala. Incearca sa schimbi ceva aici. Fa-o in asa fel incat sa nu mai fie monotona. De ex, sgchimba traseul spre munca, schimba-ti vestimentatia, sau machiajul sau chiar coafura. Schimbarile in viata ne ajuta foarte mult...
Eu nu sunt psiholog...as putea spune ca sunt unul in devenire, dar nici nu te-as sfatui sa te duci la unul pentru ca nu face altceva decat sa te jupoaie de bani, si de fapt cheia este la tine. Tu poti schimba totul. Totul sta in mainile tale.
Multa bafta in continuare!
Sa ai o viata frumoasa!

| doctorandus a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Neurastenia este un diagnostic în mare parte abandonat. Neurastenia nu mai există începând cu DSM-III în Manualul de Diagnostic și Statistică al Tulburărilor Mentale, de aceea în SUA și alte țări care aplică DSM-ul nu se poate pune un asemenea diagnostic. Sursa: Dimsdale, Joel E.; Xin, Yu; Kleinman, Arthur; Patel, Vikram; Narrow, William E.; Sirovatka, Paul J.; Regier, Darrel A. (2 martie 2009). Somatic Presentations of Mental Disorders: Refining the Research Agenda for DSM-V. American Psychiatric Pub. p. 58. ISBN 978-0-89042-656-2.

6 răspunsuri:
| DanielaMiky a răspuns:

Tu esti in depresie si faci atacuri de panica nimic altceva iar daca vei merge la doctor nu iti va da nimic altceva decat medicamente. somnifere ...etc. Cel mai bine mergi la un plafar si cere ceva pentru depresie si stari de genul am spus de n ori pe site despre un produs naturist ft bun pentru asa ceva si anume Emo-Calm de la Dacia Plant poti cauta pareri pe google despre acest produs si te vei convinge cat este de bun toata lumea il lauda si eu l-am incercat si intr-adevar este ft bun si isi merita banii. Nu costa nici mult.

| miraabela a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu mama ta. Ar trebui sa-i explici ca nu te simti bine si ca ai dori sa primesti ajutorul unui psiholog sau a cuiva specializat. Daca tie nu ti-e bine mamei tale ar trebui sa ii pese putin.batting eyelashes

| Teodoora a răspuns:

Buna.mi se intampla si mie asta din pacate. majoritatea timpului stau in pat si sunt deprimata.desi,nu ma deprima nimeni din familia mea,totul e ok,doar ca aud la tv:ca x s-a sinucis, s-au s-a intmplat ceva grav cu un vecin, etc.toata astea ma deprima,desi,nu ar avea de ce pentru ca nu mi se intampla mie. daca mergi la pshiholog o sa iti dea relaxirem(ceea ce iti recomand,e din plante si iti da o stare de liniste)bea ceaiuri de musetel,menta,sunatoare,asculta muzica,plimbate.
decat sa stai in cluburi,pe terase,mai bine fa o plimbare in parc,singura sau cu o persoana cu care poti sa iti deschizi sufletul.
nu cred ca esti bolnava pshihic:poate ai stari de panica,anxietate!
crede-ma ca si eu resping pe toata lumea,prefer sa stau singura,si sunt tot timpul pesimista sad
eu zic sa iti ocupi timpul frumos,cu persoane care iti plac(eu nu fac asta,dar vad ca sunt buna de dat sfaturi).
pai sa stii ca daca cauti pe net,o sa ajungi sa crezi ca ai toate bolile din lume,pentru ca toate simptomele parca le ai si tu(mi se intampla si mie).
ar fi bine sa consulti un pshiholog,eu am fost, nu pot zice ca m-a ajutat f mult, dar macar stiu ca nu sunt nebuna!
sanatate si fii optimista happy

| нєєєєуууу a răspuns:

Imi spui si mie te rog cum se numeste cartea? happy As vrea s-o citesc.