| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna seara. Am o problema destul de naspa. Cred ca sunt ipohondra. Deci sa va povestesc cateva intamplari de ale mele cu asa zisele boli
Odata, eram la ora de sport si am facut febra musculara si ma durea burta,am crezut ca e apendicita si m-am panicat rau, iar dupa cam o luna dupa ce am mancat m-a apucat alta durere care a tinut pana vara trecuta. Am fost la vreo 3 doctori, toti imi spuneau ca nu am nimic si eu nu ii credeam.
Acum o saptamana si ceva, m-am dus pana la bucatarie sa mananc ceva si cand am deschis frigiderul a cazut o sticla de acolo si m-am speriat rau, am crezut ca am facut infarct doamne fereste
Acum vreo 4-5 zile la fel, m-am trezit dimineata si cand am cascat am simtit o pocnitura la cap, am crezut ca am facut accident vascular.
Toata noaptea aia dupa pocnitura nu am putut sa dorm pentru ca simteam ca nu am aer si cum incercam sa adorm sa ma relaxez cum saream odata si imi batea inima.
Nu stiu ce sa mai fac, am fost si la psiholog cu ipohondria asta dar nu a functionat mai deloc. Vreau raspunsuri fara sa ma luati la misto, ca ma fac sa ma simt mai rau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristianmihai1 a răspuns:

Îmi pare rău să aud despre problemele tale cu ipohondria. Acest lucru poate fi foarte îngrijorător și poate afecta semnificativ calitatea vieții.

Este important să îți reamintești că atacurile de panică și simptomele fizice pe care le experimentezi pot fi cauzate de stres și anxietate, nu neapărat de o afecțiune medicală reală.

Este recomandat să îți continui terapia cu un psiholog sau să îți faci o programare cu un psihiatru pentru a discuta despre opțiunile de tratament și pentru a învăța tehnici de gestionare a anxietății.

De asemenea, poți încerca să îți menții un stil de viață sănătos, inclusiv exerciții fizice regulate, somn adecvat și alimentație echilibrată, care poate ajuta la gestionarea simptomelor.

Este important să nu te descurajezi și să îți amintești că există tratament disponibil și că poți să îți îmbunătățești starea de sănătate emotională. Nu ești singură și poți cere ajutor.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am fost si la psiholog cu ipohondria asta dar nu a functionat mai deloc"

și crezi că noi suntem mai buni? Du-te la altul - asta dacă chiar ai fost la unul

| Animeforlifee9921 explică (pentru sierra1):

Oricum am programat sa ma duc la un psihiatru chiar, dar pana atunci doar voiam niste sfaturi ca simt ca am luat-o razna

| cristimihailov a răspuns:

Da, iti lipseste un iubit.