| RadZor a întrebat:

Buna happy Am decis sa fac cateva schimbari in alimentatia mea (Aceasta este continuarea post-ului anterior, pe care l'am pus la sfarsitul acestui post.)
Ok deci ma gandesc sa fac altceva...sa beau ceai verde doar lunea, miercurea, si sambata, restul zilelor sa beau lapte, ca inlocuitor al pastilei de calci, si sa mananc carne de iepure/vita...am auzit ca puiul nu este chiar atat de bun.Ma gandesc totusi sa iau si niste polen, sau catina(In privinta chiar am nevoie de sfaturi)
Si nu, chiar nu vreau sa slabesc. Incerc doar sa mananc cat mai sanatos posibil.
Cat despre lamaie, 1 pe zi este okay nu?
Post-ul anterior:
"Buna Doresc si eu sa stiu daca alimentatia mea este buna:

Dimineata cand ma trezesc mananc un sandwich si iau o pastila de calciu.

Apoi pot sa spun ca ma multumesc cu batonul si cu laptele care il primesc la scoala, de obicei mananc 2 batoane din cauza faptului ca mai primesc unul de la colegul meu de banca.

Pe la ora 2 jumatate cateodata 3 mananc o lamaie si o salata.

Pe la ora 4 jumatate beau un ceai verde

Apoi, pe la ora 6 jumatate mananc ori salata, ori peste (mai rar peste)

La orele 7 si 9 jumatate beau ceai verde, dupa care ma culc. Doresc sa precizez ca nu am probleme cu somnul din cauza ceaiului, si am doar 14 ani, aproape 15"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bunny a răspuns:

Pentru inceput, tu vrei sa slabesti, sau doar sa faci o schimbare in alimentatie? Sa te mentii in forma?
Chiar pentru ambele variante, deja ai gresit din start.Eu una zic ca e prea multa paine intr'o zi.Mic dejunul intr'adevar trebuie sa fie mai consistent, deci ar merge o felie de paine pentru sandwich.La pranz deja 2 batoane e cam mult.Se aduna ceva paine.Batonul de la colegul tau, nu esti obligata sa il mananci. Poti sa te rezumi la unul. Daca vrei sa te pastrezi in forma mananca unul, daca vrei sa slabesti elimina'le pe amandoua si mai bine ia'ti un mar la pachet sau alt fruct.In curele de slabire/de mentinere sunt totusi acceptate si mici cantitati de paine, dar ca o completare la o masa(exemplu la salata sau la peste), nu ca o masa intreaga. Incearca sa mai faci niste modificari la faza cu painea.In rest e ok. A, si puiul e bun.De ce nu ar fi? E carne usoara.Chestia e sa nu faci abuz(adica sa mananci in fiecare zi).
Succeshappy.

3 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Multumesc pentru apreciere.Ma bucur ca ti'am fost de foloshappy.

| firstb a răspuns:

Pai. o alimentatie sanatoasa inseamna sa-ti respecti orele de masa daca ai timp ceea ce consumi nu cred ca este o alim. sanatoasa cum zici. pentru. ca... iti lipseste cartea de vita, porc, legumele, fructele, las` ceaiul verde ca nah mai bine il bei dimineata... iti vei da seama mai tziu. este chiar sanatoasa. happy ehh. toata chestia e sa mananci putin si des. si cat mai diversificat. las` pastilele. mai tziu vei avea nevoie de ele. nu-si vor avea efectul daca le consumi de-acum. bafta!