| Gabriella_Anna_Cristinna_1999 a întrebat:

M-am înfoliat cu folie la coapse astazi si am alergat 4 ture de teren dus si intors (cu folie alimentara), dupa am mai stat cam 45 de minute cu folia. Cand am ajuns acasa parca le aveam mai slabe si eram transpirată, e prima zi cand fac asta. Vreau sa dau jos grăsimea, ma tin de treaba dar vreau sa dau grăsimea jos pana in Iunie! Fac orice efort.
Mananc: pâine neagra, șunca, legume, apa, mai beau suc uneori, 1 data pe sapt. Uneori mananc batoane de la Fitness in loc de mâncare, batonul este cu ceai verde pentru dieta de slăbit, cartofi copți, pui, orice carne cu pui. Ce spuneti?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce legatura are transpiratia cu slabirea?
transpiratia face ca apa sa fie eliminitata din corp nu grasimea simplu, grasimea se arde daca eviti urmatoarele
dulciurile, patiseria, cofetaria, painea, fast food, mezelurile ma refer pe toata viata, degeaba te infometezi acuma ca iar te vei ingrasa aiurea, acel baton e zahar si da dau pofta de dulce, nu e necesar nici un baton, 45 de minute de alergare imi imaginez cum ai alergat sunt putine nu ma refer la timp si ca intensitate, eu recomand tabata ca incepator https://www.youtube.com/watch?v=PutmjSp0Qk8
as recomanda sprinturile dar sunt prea grele sau poate tu poti

30 de secunde de alergare la maxim, nu ai cum sa respiri, nici macar nu te poti concentra apoi pauza 30 de pauza asa de 4 ori pe saptamana 4 minute pe zi
sucul ingrasa, painea ingrasa
deficit caloric + sport =slabire

| CristiMC a răspuns (pentru RAY):

Grasimea se arde cand intri in deficit caloric. Deficitul caloric se face in bucatarie, cardio dor influenteaza slabierea prin ardearea a unui numar de calorii.

| RAY a răspuns (pentru CristiMC):

De asta i-am recomandat o dieta low carb ca sa intre organismul in ardere de grasimi, dar 95% din cei care slabesc se ingrasa inapoi, ceva lipseste ori nu fac culturism care sa le permita sa mance mai mult avand un metabolism mai rapid ori ceva lipseste care face sa ne ingrasam iar, am vazut un doc la hbo in care se afirma ca organismul retine ca ai slabit si ca mereu trebuie sa fi pe minus toata viata ca de nu iar te ingrasi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Folia nu are treaba cu slabitul, doar te dezhidrateaza si atat.
E cam imposibil dupa 4 ture sa slabesti

| cristimihailov a răspuns:

1. Mancatul dupa ora 4 seara. Stop.
2. Cand te ridici de la masa sa mai poti manca inca o data pe atat
3. Mestecat incet, cu tehnici de genul dupa fiecare imbucatura, sa lasi furculita si cutitul din mana
4. Daca esti intr-o stare de depresie, tristete, stress, etc - rezolva-le.
5. Renunta la folia aia (vezi cealalta intrebare)
6. Un pic de miscare

| cristimihailov a răspuns:

E mai complicat cu conceptia ca se deficitul caloric se face in bucatarie. Pt ca de multe ori este gresita afirmatia.

In realitate are legatura cu insulina si rezistenta la insulina. E adevarat ca bucataria va influenta direct. Dar pana la un punct.