| RadZor a întrebat:

Buna happy Doresc si eu sa stiu daca alimentatia mea este buna:
Dimineata cand ma trezesc mananc un sandwich si iau o pastila de calciu.
Apoi pot sa spun ca ma multumesc cu batonul si cu laptele care il primesc la scoala, de obicei mananc 2 batoane din cauza faptului ca mai primesc unul de la colegul meu de banca.
Pe la ora 2 jumatate cateodata 3 mananc o lamaie si mananc o salata.
Pe la ora 4 jumatate beau un ceai verde
Apoi, pe la ora 6 jumatate mananc ori salata, ori peste (mai rar peste)
La orele 7 si 9 jumatate beau ceai verde, dupa care ma culc. Doresc sa precizez ca nu am probleme cu somnul din cauza ceaiului, si am doar 14 ani, aproape 15 happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mmary a răspuns:

Alimentatia este buna exceptand ceaiul verde care nu este recomandat tinerilor...cat despre restul poti sa incerci sa mananci mult mai multe decat o simpla salata sau peste...fiecare aliment are ceva benefic pentru organism care nu se gaseste in alimentatia ta! Incearca carnea de vita, de pui(fiarta/ pe gratar), supe, etc. si vei avea garantat mai multa energie si un corp mai sanatos! In concluzie este bine ceea ce mananci doar ca mai adauga ceva.winking!

7 răspunsuri:
| MindExplode a răspuns:

Buna, ai o alimentatie foarte sanatoasa presupun ca vrei sa slabesti.Incearca sa mananci din toate alimentele cite putin.Bravo tine tot asa.

Baftahappy

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Vrei sa slabesti? Din cate stiu eu ceaiul verde este bun dar nu pentru adolescenti dar in fine ar trebui sa manci si ceva mai consistent cum ar fi la pranz sa mananci o bucatica de carne ( fripta sau fiarta in niciun caz prajita daca vrei sa slabesti - cam 100-200 de grame ) sau poti manca si cartofi fierti sau copti si niciodata sa nu amesteci carnea cu cartofi trebuie sa le mananci separat... poti manca si lapte...ca sa ai o viata echilibrata trebuie sa mananci din fiecare aliment cate putin este gresit spus ca daca mananc numai legume sau fructe slabesc pentru ca nu e asa deloc! Sa nu ma intelegi gresit: din punctul meu de vedere mananci sanatos dar ar mai trebui sa manci si alte sortimente de mancare!

| ReiVaN a răspuns:

Vrei sa slabesti?
ia fa tu sport si nu manca paine dupa ora 14:00, si sa nu mananci nimic dupa ora 18

| ReiVaN a răspuns:

Sa nu uiti carnea, daca vrei sa slabesti poti manca piept de pui, peste sau curcan:* BAFTAhappycarnea alba e f sanatoasa

| 4AtAcK a răspuns:

ESte buna dar incearca sa inlocuiesti acea pastila de calciu cu Lapte pur!
Eu zic ca asa iti va fi mai bine dar restul alimentatiei este foarte echilibratawinking

| RadZor explică:

Ma scuzati pentru greselile de exprimare, sunt cam obosit.

| RadZor explică:

laughing Nu vreau sa slabesc...beau ceai verde pentru ca are proprietati anticancerigene, si imi place. Nu am zis ceai antiadiposum sau cum doamne iarta'ma i se mai spune, am spus CEAI VERDE happy