| aRiianaa a întrebat:

am doua apcese si mi se fac din ce in ce mai mari si nici sa mananc nu pot. si unu e pe buza si ma ustura. si celalalt sub buza de jos si ala ma doare ingrozitor. ce sa fac sa`mi treaca? mi-am luat de la farmacie ceva pentru afte. dar nu prea isi face exectu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daria27 a răspuns:

Pai trebuie sa iei glicerina de la farmacie iti dai cu ea daca e afta si inainte de a iti da nu e obligatoriu dar ar fi bine sa iti clatesti gura si cand te dai cu ea iti infasori degetul cu o compresa sterila (tifon)si iti dai la locul respectiv adc unde ai afta si nu mananci nu bei nimic cam in jur de o ora ar tebui sa mananci inainte dar intrebi la farmaciee daca e speciala pentru afte ca poate sa nu contina ce trebuie sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

OMG, asta e limba romana? Trecand peste durerea de ochi si suflet cand citesc asemenea "opere literare", ai putea sa iei Aciclovir de la farmacie cu toate ca "apcesele" adica herpesul trece ca raceala, in 7 zile cu sau fara tratament!

| drstomatolog a răspuns:

Ce sa faci? sa NU mergi la un doctor in nici un caz!

Răspuns utilizator avertizat
| alee_1936 a răspuns:

Draga mea Ariana, te sfatuiesc sa te duci urgent la medic, deoarece aceasta problema nu se rezolva cu ''chestii'' luate dupa ureche de la farmacie. Du-te la doctorul de familie sa-ti scrie o trimitere, sau daca nu, du-te tu singurica la un cabinet. Corpul este ca un Templu, asa ca trateaza-l constiincios! Bafta multa!